39 Χρόνια Κύπελλο Ελλάδος Ανδρών με τον Φίλιππο Βέροιας να εχει κατακτήσει 6 κύπελλα.!!

39 Χρόνια Κύπελλο Ελλάδος Ανδρών με τον Φίλιππο Βέροιας να εχει κατακτήσει 6 κύπελλα.!!

Σάρωσε τα πάντα ο ιστορικός Φίλιππος Βέροιας με την κατάκτηση των 6 κυπέλλων αλλά και τις συμμετοχές του σε τελικούς. Μπορεί τα τελευταία χρόνια να περνάει μία κάμψη ..αλλά στην Βέροια ξέρουν από ακαδημίες και υποδομές (πολλούς τίτλους σε παίδες και εφήβους) και πολύ γρήγορα και πάλι θα πρωταγωνιστήσει σε Ελλάδα και Ευρώπη.. υπομονή να φύγει και ο κορωνοιός.!! 

Χρυσή βίβλος
2020: Δεν ολοκληρώθηκε λόγω πανδημίας
2019: Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή
2018: Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή
2017: ΠΑΟΚ
2016: Φίλιππος Βέροιας
2015: ΠΑΟΚ
2014: ΑΕΚ
2013: ΑΕΚ
2012: ΠΑΟΚ
2011: Βριλήσσια
2010: Δούκας
2009: ΑΕΚ
2008: Δούκας
2007: Φίλιππος
2006: Αθηναϊκός
2005: Αθηναϊκός
2004: Κιλκίς
2003: Φίλιππος
2002: Πανελλήνιος
2001: Πανελλήνιος
2000: Πανελλήνιος
1999: Δούκας
1998: Δούκας
1997: Αθηναϊκός
1996: Βριλήσσια
1995: Σχολές Ξυνή
1994: Αρχέλαος
1993: Ιωνικός ΝΦ
1992: Φίλιππος
1991: Φίλιππος
1990: Αρχέλαος
1989: Ιωνικός ΝΦ
1988: Ιωνικός ΝΦ
1987: Ιωνικός ΝΦ
1986: Ιωνικός ΝΦ
1985: Φίλιππος
1984: ΒΑΟ
1983: ΒΑΟ

Οι κάτοχοι (13)
Φίλιππος Βέροιας 6
Ιωνικός ΝΦ 5
ΑΣΕ Δούκα 4
Πανελλήνιος 3
Αθηναϊκός 3
ΑΕΚ 3
ΠΑΟΚ 3
Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή 2
Αρχέλαος Κατερίνης 2
Βριλήσσια 2
ΒΑΟ 2
Σχολές Ξυνή
ΓΑΣ Κιλκίς

Οι πολυνίκεις προπονητές (19)
Γ. Κρανάκης 7 (Πανελλήνιος 3, Δούκας 2, Αθηναϊκός 2)
Τ. Δανήλος 5 (Ιωνικός 4, Σχολές Ξυνή)
Ν. Μάντζος 3 (Φίλιππος)
Γ. Αρβανίτης 3 (ΑΕΚ)
Ν. Γεωργιάδης 3 (Κιλκίς, ΠΑΟΚ)
Χ. Κοτζαμανίδης 2 (ΒΑΟ)
Γ. Ζαραβίνας 2 (Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή)
Τ. Ατανασόφσκι (Φίλιππος)
Δ. Σκούφας (Αρχέλαος)
Σ. Σκούφας (Αρχέλαος)
Κ. Γιοβανόπουλος (Φίλιππος)
Κ. Ντεβετσίεφ (Ιωνικός)
Π. Ιατρούδης (Βριλήσσια)
Γ. Μυλωνάς (Αθηναϊκός)
Α. Ζίφκοβιτς (Δούκας)
Κ. Τσαβδαρίδης (Δούκας)
Ν. Γραμματικός (Βριλήσσια)
Σ. Υετίων (ΠΑΟΚ)
Σ. Σεϊρεκίδης (Φίλιππος Βέροιας)

Οι νικήτριες πόλεις
Αθήνα: 21 (Ιωνικός ΝΦ 5, Δούκας 4, ΑΕΚ 3, Αθηναϊκός 3, Πανελλήνιος 3, Βριλήσσια 2, Σχολές Ξυνή 1)
Βέροια: 6 (Φίλιππος Βέροιας)
Θεσσαλονίκη 5 (ΒΑΟ 2, ΠΑΟΚ 3)
Κατερίνη 2 (Αρχέλαος Κατερίνης)
Πειραιάς 2 (Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή)
Κιλκίς 1 (ΓΑΣ Κιλκίς)



Οι διοργανώτριες πόλεις του Final-4
Κιλκίς 1999
Αγία Βαρβάρα 2000
Λουτράκι 2001, 2016
Κέρκυρα 2002, 2006
Ηλιούπολη 2003
Πάτρα 2004
Κατερίνη 2005
Αθήνα 2007
Βέροια 2008
Σέρρες 2009
Λαμία 2010
Χανιά 2011
Κοζάνη 2017, 2021
Γλυφάδα 2018

Τα Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών:

1ο
24-25 Απριλίου 1999, Κιλκίς
Ημιτελικοί
ΓΑΣ Κιλκίς-Πανελλήνιος 21-17
ΑΣΕ Δούκα-Αρχέλαος Κατερίνης 26-18
Μικρός Τελικός
Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερίνης 23-21
Τελικός
ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18

2ο
3-4 Ιουνίου 2000, Αγία Βαρβάρα
Ημιτελικοί
Πανελλήνιος-Φίλιππος Β. 26-23
Αρχέλαος Κατερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 18-17
Μικρός Τελικός
Ιωνικός Ν.Φ.-Φίλιππος Β. 28-20
Τελικός
Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερίνης 24-18

3ο
21-22 Απριλίου 2001, Λουτράκι
Ημιτελικοί
Ιωνικός Ν.Φ.-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερ. 32-12
Τελικός
Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-16

4ο
27-28 Απριλίου 2002, Κέρκυρα
Ημιτελικοί
Ιωνικός Ν.Φ.-ΑΣΕ Δούκα 26-22
Πανελλήνιος-Φίλιππος Β. 24-18
Τελικός
Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-17

5ο
24-25 Μαΐου 2003, Ηλιούπολη
Ημιτελικοί
Φίλιππος Β.-ΑΣΕ Δούκα 28-27
Ιωνικός Ν.Φ.-ΣΑΚΑ 19-18
Τελικός
Φίλιππος Β.-Ιωνικός Ν.Φ. 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α.: 25-25, α΄ παρ. 29-29)

6ο
28-29 Φεβρουαρίου 2004, Πάτρα
Ημιτελικοί
ΓΑΣ Κιλκίς-Απόλλων Καλαμαριάς 31-26
ΑΣΕ Δούκα-ΠΑΟΚ 26-24
Τελικός
ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΣΕ Δούκα 29-27

7ο
21-22 Μαΐου 2005, Κατερίνη
Ημιτελικοί
Αθηναϊκός-ΑΣΕ Δούκα 32-30
ΓΑΣ Κιλκίς-Πανελλήνιος 26-24
Τελικός
Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 25-19

8ο
13-14 Μαΐου 2006, Κέρκυρα
Ημιτελικοί
Πανελλήνιος-ΠΑΟΚ 31-20
Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 24-22
Τελικός
Αθηναϊκός-Πανελλήνιος 26-24

9ο
28-29 Απριλίου 2007, Μετς
Ημιτελικά
Διομήδης Άργους- Πανελλήνιος 17-21
ΠΑΟΚ- Φίλιππος 24-31
Τελικός
Πανελλήνιος- Φίλιππος 26-29

10ο
1-2 Μαρτίου 2008, Βέροια
Ημιτελικά
Πανελλήνιος- Διομήδης Άργους 26-16
ΓΑΣ Κιλκίς- ΑΣΕ Δούκα 19-23
Τελικός
Πανελλήνιος- ΑΣΕ Δούκα 24-25

11ο
30-31 Μαΐου 2009, Σέρρες
Ημιτελικά
Φίλιππος Βέροιας- ΓΑΣ Κιλκίς 31-25
Διομήδης Άργους- ΑΕΚ 28-30 (κ.α. 24-24, α’ παράταση 4-6)
Τελικός
ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 33-31 (κ.α. 27-27, α’ παράταση 3-3, β’ παράταση 3-1)

12ο
29-30 Μαΐου 2010, Λαμία
Ημιτελικά
ΑΕΚ- ΠΑΟΚ
Βριλήσσια- ΑΣΕ Δούκα
*Λόγω επεισοδίων δεν διεξήχθη ο πρώτος ημιτελικός και στον τελικό αγωνίστηκαν τον Σεπτέμβριο Βριλήσσια και Δούκας.

13ο
14-15 Μαΐου 2011, Χανιά
Ημιτελικοί
Φίλιππος Βέροιας- ΑΕΚ 23-27
Βριλήσσια- Διομήδης Άργους 29-19
Τελικός
Βριλήσσια- ΑΕΚ 19-18

14ο
27-28 Φεβρουαρίου 2016, Λουτράκι
Ημιτελικοί
ΙΕΚ ΞΥΝΗ- Φίλιππος Βέροιας 20-25
Διομήδης Άργους- ΑΣΕ Δούκα 27-29 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25, 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)
Τελικός
ΑΣΕ Δούκα- Φίλιππος Βέροιας 19-21

15o
25-26 Μαρτίου 2017, Κοζάνη
Ημιτελικοί
Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ 25-26 (παράταση)
ΧΑΝΘ- Πανελλήνιος 23-27
Τελικός
ΠΑΟΚ- Πανελλήνιος 25-23

16ο
10-11 Μαρτίου 2018, Γλυφάδα
Ημιτελικοί
ΑΣΕ Δούκα- Αερωπός Έδεσσας 28-19
Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή- ΠΑΟΚ 22-21
Τελικός
Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή- ΑΣΕ Δούκα 26-22

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ)
Φίλιππος Βέροιας: 6 (3): 1985, 1991, 1992, 2003, 2007, 2016
Ιωνικός ΝΦ 5 (4): 1986, 1987, 1988, 1989, 1993
ΑΣΕ Δούκα 4 (5): 1998, 1999, 2008, 2010
Αθηναϊκός 3 (3): 1997, 2005, 2006
Πανελλήνιος 3 (3): 2000, 2001, 2002
ΑΕΚ 3 (3): 2009, 2013, 2014
ΠΑΟΚ: 3 (1): 2012, 2015, 2017
Ολυμπιακός ΣΦΠ 2: 2018, 2019
Αρχέλαος Κατερίνης 2 (4): 1990, 1994
ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (2): 1996, 2011
ΒΑΟ: 2 1983, 1984
ΓΑΣ Κιλκίς: 1 (2): 2004
Σχολές Ξυνή: 1 (1): 1995
Νέα Ελβετία: 0 (1985)
ΓΕ Βέροιας: 0 (1992)
Διομήδης Άργους: 0 (2014)

Οι προκρίσεις στο Final-4 (σε παρένθεση κατακτήσεις)
Φίλιππος Βέροιας 9 (3)
Πανελλήνιος 9 (3)
ΑΣΕ Δούκα 9 (2)
ΓΑΣ Κιλκίς 7 (1)
ΠΑΟΚ 7 (1)
Διομήδης Άργους 6
Ιωνικός ΝΦ 4
ΑΕΚ 4 (1)
Αρχέλαος Κατερίνης 3
Αθηναϊκός 2 (2)
ΕΣΝ Βριλήσσια 2 (1)
Ολυμπιακός ΣΦΠ 1 (1)
Αερωπός Έδεσσας 1
ΙΕΚ ΞΥΝΗ 1
ΣΑΚΑ 1
Απόλλων Καλαμαριάς 1
ΧΑΝΘ 1

Βασίλης Βόλκος
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Βασίλης Βόλκος - Αθλητικογράφος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Οι κλήσεις των Εθνικών Νέων και Εφήβων στο χαντ μπολ

Οι κλήσεις των Εθνικών Νέων και Εφήβων στο χαντ μπολ

Τέσσερις παίκτες κλήθηκαν στις  εθνικές ομάδες Εφήβων...

Φαβορί για το Παγκόσμιο Beach Handball 2022 η Ελλάδα!

Φαβορί για το Παγκόσμιο Beach Handball 2022 η Ελλάδα!

Σε τελικό στάδιο βρίσκεται η διαδικασία ανάθεσης του...

Η Βέροια 2017 κέρδισε δίκαια με 29-19  την ισχυρή Αναγέννηση Άρτας

Η Βέροια 2017 κέρδισε δίκαια με 29-19 την ισχυρή...

Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της εξαιρετικής...

Handball Premier . Καλύτερος ο ΠΑΟΚ 34-28 τον Φίλιππο στην Βέροια .

Handball Premier . Καλύτερος ο ΠΑΟΚ 34-28 τον Φίλιππο στην Βέροια...

Τις πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες του στο βόρειο...

Εθνική ανδρών χαντ μπολ. Τέσσερεις Βεροιώτες κλήθηκαν για προετοιμασία

Εθνική ανδρών χαντ μπολ. Τέσσερεις Βεροιώτες κλήθηκαν...

Την Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021 (18:00- 20:00) στο ΟΑΚΑ αρχίζει το...

Πρόγραμμα και Διαιτητές (23-24/10/2021). Στις 12.30 το Σάββατο Φίλιππος- ΠΑΟΚ από την ΕΡΤ3

Πρόγραμμα και Διαιτητές (23-24/10/2021). Στις 12.30 το Σάββατο...

"Κουτσουρεμένη" αγωνιστική λόγο των Ευρωπαικών...

H αξιολόγηση των διαιτητών  χαντ μπολ στα παιχνίδια απο (13-17/10/2021)

H αξιολόγηση των διαιτητών χαντ μπολ στα παιχνίδια απο...

Η αξιολόγηση των διαιτητών για αυτή την εβδομάδα στα...

51 Ελληνες προπονητές απέκτησαν το  ''MASTER COACH CERTIFICATE ΤΗΣ EHF. Τρεις Βεροιώτες Χ. Τζουβάρας, Κύρος Σαράφης και Ηλίας Μάντζος

51 Ελληνες προπονητές απέκτησαν το ''MASTER COACH CERTIFICATE...

Έγινε κατά την διάρκεια της έκτακτης Γενικής...

ΑΚΟΥ 99.6FM

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ # ΝΕΑ

Σχετικά άρθρα

Η ανακοίνωση του προέδρου του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, Γιώργου Φύκατα στην επίσημη σελίδα του Φιλίππου  στο facebook:Στο ίδιο έργο θεατές!!!!Δυστυχώς για μια φορά ακόμα επιβεβαιώνεται ο κανόνας που λέει ότι...

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Ζαφειράκης Νάουσας στην έδρα του απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης καθώς επικράτησε με 33-24 και παρέμεινε σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι...

Handball Premier (19η-20η αγωνιστική) Σάββατο 17 Μαρτίου 2018Handball Premier (19η αγωνιστική)Δαϊς 14:00, ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους (Πατιός- Τσιάνας, Αντωνόπουλος)Σπίτι του Χάντμπολ 17:00 (ΕΡΤ3), ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- AEK (Μπέτμαν-...

Μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών πήρε ο Α.Σ Βέροιας 2017 καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα επι του Φαίακα με 22-13.Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο ημίχρονο ένα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο...