Ιστορική αναδρομή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων  Πρώτος σε συμμετοχές και νίκες ο Φίλιππος Βέροιας

Ιστορική αναδρομή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων Πρώτος σε συμμετοχές και νίκες ο Φίλιππος Βέροιας

Μέσα στο 2022, αισίως σαρανταρίζουν και τα Πανελλήνια Παιδικά πρωταθλήματα και ώρες -ώρες μοιάζει σαν χθες εκείνη η πρεμιέρα στα γήπεδα του Χαλανδρίου με έδρα τις κατασκηνώσεις του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας στην Πεντέλη στο
μακρινό είναι η αλήθεια 1983.
Πόσο νερό κύλησε αλήθεια στο αυλάκι των αναμνήσεων από εκείνο το καλοκαίρι;. Από τότε που οι εμπνευστές της Πεντέλης
δημιούργησαν κάτι που η επιτυχία του αποδεικνύεται απλά και μόνο επειδή ακόμη και σήμερα συζητιέται με τόση νοσταλγία. Σαράντα χρόνια παιδικά πρωταθλήματα λοιπόν και για όλους όσους έδωσαν και τότε το παρόν τους αποτελεί κάτι που
εξακολουθεί να γεννάει συναισθήματα, πόσο δε μάλλον όταν οι επέτειοι αυτοί κλείνουν δεκαετίες. 40 λοιπόν και μαζί με τα χρόνια πολλά ας κάνουμε και μια αναδρομή σε αυτό το οδοιπορικό
Ο Κυχρέας, ο Τσεβάς, ο Γραμματικός και ο Προδρομίδης
Ο Κυχρέας Σαλαμίνας ήταν ο πρώτος πρωταθλητής και καθοδηγητής του ήταν ο Αντώνης Τσεβάς, ως ο πρώτος προπονητής που κατέκτησε αυτόν τον τίτλο.
Ο Νίκος Γραμματικός του πρωταθλητή Κυχρέα είχε αναδειχθεί τότε MVP του πρωταθλήματος και ο Μπάμπης Προδρομίδης του Φιλίππου Βέροιας καλύτερος τερματοφύλακας.
Οι «12» ομάδες που συμμετείχαν και αγωνίστηκαν σε δύο ομίλους των «6» και χιαστί αγώνες με παιχνίδια κατάταξης ήταν οι: Κυχρέας Σαλαμίνας, Α Ο Σερρών, ΑΣΕ Δούκας, ΧΑΝΚ, Αρίων Μυτιλήνης, Μεδεών Άσπρα Σπίτια, Φίλιππος Βέροιας, Αθηναϊκός, ΑΟΔράμας, ΑΕΕΑ, AE Χαλανδρίου και Σπόρτιγκ Πατρών.
Από αυτές, δύο εμφανίζουν τη διαχρονική τους διαδρομή και
δίνουν παρόν και στην επετειακή 40 η διοργάνωση και αυτές είναι ο Δούκας και η ΧΑΝΘ.
ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
Στην 40η διοργάνωση που θα φιλοξενηθεί για πρώτη φορά στην Ήπειρο και συγκεκριμένα σε 2 γήπεδα στην πόλη των Ιωαννίνων, στο ΠΕΑΚ Λιμνιοπούλας και στο Πανεπιστημιακό γυμναστήριο Ιωαννίνων θα συμμετάσχουν οι αθλητές που είναι γεννημένοι το 2006 & 2007, μία γενιά που δεν έχει δώσει τα διαπιστευτήρια της στα προηγούμενα χρόνια λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που επικρατούσαν στον Αθλητισμό από την πανδημία και δεν αγωνίζονταν. Ίσως αυτός να ήταν και ένας λόγος που η ΕΑΠ/ΟΧΕ επέλεξε να δώσει περισσότερα εισιτήρια πρόκρισης.
Η εκπροσώπηση πάντως και πάλι έχει δύο κεντρικούς πυρήνες, με 4 ομάδες από την ΕΣΧΑ (Παπασιδέρης Κορωπίου, ΑΕΚ, Δούκας, Άρης Νίκαιας) και 3 από την ΕΣΧΘ (Άρης Θ, Φοίβος Συκεών και ΧΑΝΘ).
Δύο εκπροσώπους έχει η Κ. Μακεδονία με Φέρωνα Βέροιας και Αερωπό Έδεσσας και από μία η Α. Μακεδονία (Δράμα 86), η
ΒΔ Ελλάδα και μία η Πελοπόννησος.
Αναμφισβήτητα όμως η «Μητέρα» των παιδικών πρωταθλημάτων είναι η Πεντέλη.
Εκεί φιλοξενήθηκαν οι 16 πρώτες διοργανώσεις από το 1983, έως το 1998.
Βέβαια το αγωνιστικό μέρος μέχρι το 1989, γίνονταν σε κλειστά γυμναστήρια (Χαλανδρίου, Σπύρου Λούη, ΟΑΚΑ) ενώ η διαμονή στις κατασκηνώσεις του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας.
Μετά το 1989 κατασκευάστηκαν τα ανοιχτά γήπεδα εντός της
κατασκήνωσης και οι αγώνες έμειναν στην Πεντέλη, μέχρι δηλαδή το 1998 όταν και κάηκε.
Η πρώτη, εκτός Πεντέλης διοργάνωση, έγινε το 1999 στη Νάουσα, με τις τελικές φάσεις να τις αναλαμβάνουν έκτοτε συνολικά 13 πόλεις, με την πόλη των Ιωαννίνων να φιλοξενεί την τελική φάση για πρώτη φορά στη 40χρονη αυτή διαδρομή. Τέσσερις διοργανώσεις τις υποδέχθηκε η Κατερίνη (2000, 2001, 2004, 2016), τρεις η Αθήνα (2010, 2014, 2021), ο Ατέρμονας Κιλκίς (2007, 2008, 2009) και η Θεσσαλονίκη (2015, 2017, 2020), δύο το Λουτράκι Κορινθίας (2002,2003), η Βέροια (2006, 2012) και από μία το Λιτόχωρο Πιερίας (2005), το Άργος (2011), η Πτολεμαΐδα (2013), η Προσοτσάνη (2018), η Έδεσσα (2019) και τα Ιωάννινα (2022).
Με το σύστημα των «12»
Η ΕΑΠ της ΟΧΕ έχει επιλέξει στην πορεία των χρόνων διάφορα συστήματα για τη διεξαγωγή των τελικών φάσεων των παιδικών πρωταθλημάτων.
Από το ξεκίνημα του
θεσμού στο μακρινό 1983 και επί πολλά χρόνια ίσχυε αυτό των 12 ομάδων (2 όμιλοι των «6», με χιαστί αγώνες και κατατάξεις). Στη συνέχεια διαφοροποιήθηκε το σύστημα των 12 ομάδων με 3 ομίλους (με πρόκριση των 3 πρώτων και του καλύτερου δεύτερου), το σύστημα των 12 ομάδων με 4 ομίλους των 3 ομάδων (ίσως το πιο άδικο).
Μία χρονιά (1997) εφαρμόστηκε το σύστημα των «16» φιναλίστ, ενώ στην μετά Πεντέλης εποχή, ακολούθησε το σύστημα των «8» (με δύο ομίλους και χιαστί αγώνες με μεγάλο και μικρό τελικό). Στα πιο σύγχρονα χρόνια 3 διαφορετικά συστήματα πήραν τη σκυτάλη. Αρχικά μέχρι το 2010 με συμμετοχή 10 ομάδων (δύο
όμιλοι των 5 ομάδων και χιαστί παιχνίδια για τα μετάλλια), ενώ από το 2011-2015 το final «6» (ένας εναντίον όλων).
Έκτοτε και μέχρι πέρυσι επέστρεψε το σύστημα των
«8», (δύο όμιλοι, χωρίς χιαστί αγώνες αλλά με μεταφορά βαθμών, χωρίς τελικούς), ενώ φέτος δοκιμάζεται και πάλι μια τελική φάση με «12» φιναλίστ, ωστόσο αυτές δημιουργούν 3 ομίλους των «4» με πρόκριση των δύο πρώτων με σύστημα ένας προς όλους με βαθμολογία.
Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα προκριθούν στο F6, στο οποίο οι ομάδες από τον ίδιο όμιλο θα μεταφέρουν τους μεταξύ τους βαθμούς [έναν η δύο].
Εδώ θα παίξουν με τις άλλες τέσσερις ομάδες των άλλων δύο ομίλων και με την βαθμολογία που θα συγκεντρώσουν από τους μεταξύ τους αγώνες θα γίνει η τελική κατάταξη. Δεν θα ξαναπαίξουν οι δύο ομάδες που προέρχονται από τον ίδιο όμιλο.
Ο τρείς όμιλοι έχουν ως εξής:
1ος όμιλος
Παπασιδερής Κορωπίου, Φοίβος Συκεών, ΑΟ Ιωαννίνων, Bianco Monte Δράμα 1986
2ος όμιλος
Άρης Θεσσαλονίκης, ΑΣΕ Δούκας, Αερωπός Έδεσσας, Άρης Νίκαιας
3ος όμιλος
Φέρωνας Βέροιας, ΑΕΚ, ΧΑΝΘ, Διομήδης Άργους.
Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ΑΠΩΝ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟΣ ΣΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Κορυφαίος σε συμμετοχές ο ….απών για 3 η χρονιά, Φίλιππος
Ο Φίλιππος Βέροιας είναι μακράν η κορυφαία ομάδα σε συμμετοχές στις «40» (με τη
φετινή διοργάνωση) τελικές φάσεις των Πανελληνίων Παιδικών πρωταθλημάτων, αν
και για 3 η σερί χρονιά δεν θα δώσει το παρόν του. Διψήφιο αριθμό συμμετοχών έχουν 8 σύλλογοι. προεξέχοντος φυσικά των Βερροιωτών με 30/40 προκρίσεις, ρεκόρ που δύσκολα θα απειληθεί. Ο Δούκας είναι η δεύτερη σε συμμετοχές ομάδα με 24/40, 3 η
η ΧΑΝΘ(19/40) που αύξησε τη διαφορά από τον 4 ο Ιωνικό ΝΦ (17/40).
Ντεμπούτο στις τελικές φάσεις κάνουν φέτος δύο σύλλογοι, ο Παπασιδέρης Κορωπίου και ο Φέρωνας Βέροιας και έτσι αυτές που έχουν πάρει μέρος σε όλες τις διοργανώσεις
είναι συνολικά 81.
Όλες οι συμμετοχές αναλυτικά:
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
1. Φίλιππος Βέροιας 30
2. ΑΣΕ Δούκας 24
3. Χ.Α.Ν.Θ. 19
4. Ιωνικός ΝΦ 17
5. Φαίακας Κέρκυρας 13
6. Ζαφειράκης Νάουσας , Φοίβος Συκεών 12
8. ΓΑΣ Κιλκίς, Αρίων Πτολεμαίδας 11
10. Άρης Νίκαιας 10
11. Πανελλήνιος 09
12. Διομήδης Άργους, ΓΕ Βέροιας 08
14. Αερωπός Έ, ΒΑΟ, Γ.Σ. Δράμας 07
17. Δίας Π, Αρχέλαος Κ, Περιστέρι Χ, ΑΓΣ Ιωαννίνων 06
21. ΑΕΣΧ Πυλαίας, Άρης Θεσσαλονίκης, ΠΑΟΚ, 05
24. ΑΕΚ, Δράμα ΄86, ΓΣ Κορωπίου, Αθηναϊκός, Ν. Ελβετία, Ν. Ιωνία, Ηρακλής Πατρών, Αλκυών Δρεπάνου 04
32. ΑΟ. Ιωαννίνων, ΔΙΚΕΑΣ, Αδαμάντιος "Καλαμαρί", Κυχρέας Σαλαμίνας, ΑΟ Σερρών, ΑΕ Χαλανδρίου, Έσπερος Πατρών, Αριστέας Άργους, Ολυμπιακός Πατρών, Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 03
42. ΟΣΦΠ, Αλέξανδρος Αξιούπολης, Πανιώνιος, Άρης Χανίων, ΑΟ Δράμας, ΑΕ Εμποροϋπάλληλοι Αθηνών, ΑΟ Μυτιλήνης, Π.Κ. Νεάπολης Θεσ, Δόξα Δράμας, Αμβρακία Άρτας, Άθλεση Χανίων, Πήγασος Αγρινίου, Ακαδημία Φλώρινας 02
55. Παπασιδέρης Κορωπίου, Φέρωνας Βέροιας, Προσοτσάνη, ΓΑΣ Καματερό, Αμύντας Αμυνταίου, Αναγέννηση Βύρωνα, ΑΕΠ Ξάνθης, Πρωτέας Αλεξανδρούπολης, Αστέρας Αλεξανδρούπολης, Εύξεινος Λέσχη Φλώρινας, ΓΕ Φλώρινας, ΑΟΑ Καστοριάς, Αναγέννηση Άρτας, Γ.Σ. Άργους, Μεδεών Βοιωτίας,
ΕΣΝ Βριλήσσια, Θρίαμβος Πατρών, ΑΓΕ Βόλου, Δόλοπας Καρδίτσας, Θρίαμβος Ν. Κόσμου, Πήγασος Αγρινίου, Προοδευτική Αγρινίου, Ποσειδών Λουτρακίου, Ποσειδών Βέροιας, Αρίων Μυτιλήνης, Ερμής Μυτιλήνης, Κύπρος. 01
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
Πολυνίκης σύλλογος σε «χρυσά» και σε σύνολο μεταλλίων στις προηγούμενες 39 διοργανώσεις των Παιδικών πρωταθλημάτων θα παραμένει για πολλά ακόμη χρόνια ο Φίλιππος Βέροιας που έχει 21, με 11 χρυσά, 5 αργυρά και 5 χάλκινα.
Έντεκα μετάλλια έχει ο Δούκας (3-2-6), εννέα ο Ιωνικός Ν.Φ (3-2-4), επτά ο Ζαφειράκης Νάουσας (2–3-2) και έξι η ΧΑΝΘ (0-5-1). Αναλυτικά οι σχετικοί πίνακες με τις χρονιές, τα έτη γέννησης των αθλητών που είχαν δικαίωμα συμμετοχής και την κατανομή των μεταλλίων:
Διοργάνωση Έτος γέννησης αθλητών 1η θέση 2η θέση 3η θέση
1η-1983 1967-1968-1969 Κυχρέας Σαλ. Α.Ο.Δράμας Αθηναϊκός
2η-1984 1968-1969-1970 Φίλιππος Β. Α.Ε.Χαλανδρίου Α.Ε.Ε.Α
3η-1985 1969-1970-1971 Φίλιππος Β. Κυχρέας Σαλ. Ιωνικός Ν.Φ
4η-1986 1970-1971 Ιωνικός Ν.Φ Φοίβος Συκεών Δούκας
5η-1987 1971-1972 Ν. Ελβετία Φίλιππος Β. Βριλήσσια
6η-1988 1972-1973 Ν. Ελβετία Φίλιππος Β. Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων
7η-1989 1973-1974 Ιωνικός Ν.Φ Γ.Ε.Βέροιας Αθηναϊκός
8η-1990 1974-1975 Γ.Α.Σ.Κιλκίς Πανελλήνιος Φίλιππος Β.
9η-1991 1975-1976 Φίλιππος Β. Πανελλήνιος Γ.Α.Σ.Κιλκίς
10η-1992 1976-1977 Γ.Ε.Βέροιας Φίλιππος Β. Δούκας
11η-1993 1977-1978 Γ.Ε.Βέροιας Δούκας Φίλιππος Β.
12η-1994 1978-1979 Αρχέλαος Κ. Β.Α.Ο Αριστέας Άργους
13η-1995 1978-1979 Αρχέλαος Κ. Περιστέρι Χανίων Φαίακας Κ
14η-1996 1980-1981 Αρχέλαος Κ. Χ.Α.Ν.Θ. Ολυμπιακός Πατρών
15η-1997 1980-1981 Αρχέλαος Κ. Χ.Α.Ν.Θ. Φίλιππος Β.
16η-1998 1982-1983 Φίλιππος Βέροιας Δίας Π. Β.Α.Ο
17η-1999 1982-1983 Β.Α.Ο. Δίας Π. Ζαφειράκης Ν.
18η-2000 1984-1985 Γ.Σ.Κορωπίου Καλαμαρί Β.Α.Ο.
19η-2001 1984-1985 Β.Α.Ο. Γ.Σ.Κορωπίου Φαίακας Κ.
20η-2002 1985-1986 Δίας Π. Ζαφειράκης Ν. Χ.ΑΝ.Θ.
21η-2003 1986-1987 Ιωνικός Ν.Φ. Χ.Α.Ν.Θ. Δίας Π.
22η-2004 1987-1988 Δίας Π. Άρης Θ. Ιωνικός Ν.Φ.
23η-2005 1988-1989 Άρης Θ. Φαίακας Κ. Δούκας
24η-2006 1989-1990 Φίλιππος Β. Άρης Θ. Αερωπός Έδ.
25η-2007 1990-1991 Αερωπός Έδ. Χ.Α.Ν.Θ. Ιωνικός Ν.Φ.
26η 2008 1992-1993 Ζαφειράκης Ν. Χ.Α.Ν.Θ. ΓΑΣ Κιλκίς
27η 2009 1992-1993 Φίλιππος Β. Ιωνικός Ν.Φ. Ζαφειράκης Ν.
28η 2010 1994-1995 Φίλιππος Β. Ιωνικός Ν.Φ. ΠΑΟΚ
29η 2011 1994-1995 Φίλιππος Β. Άρης Θ. Διομήδης Άργους
30η 2012 1996-1997 Ζαφειράκης Ν. Φίλιππος Β. Δούκας
31 η 2013 1996-1997 Δούκας Ζαφειράκης Ν. Φίλιππος Β.
32 η 2014 1998-1999 ΑΕΣΧ Πυλαίας Πανελλήνιος Φίλιππος Β.
33 η 2015 1998-1999 ΑΕΣΧ Πυλαίας Δούκας ΔΙΚΕΑΣ
34 η 2016 2000-2001 Φίλιππος Β. Ζαφειράκης Ν. Ιωνικός Ν.Φ.
35 η 2017 2000-2001 Φίλιππος Β. Φοίβος Σ. Άρης Νίκαιας
36 η 2018 2002-2003 Φίλιππος Β. ΑΕΚ Δούκας
37 η 2019 2002-2003 ΑΕΚ Φίλιππος Β. Δούκας
38 η 2020 2004-2005 Δούκας ΟΣΦΠ Άρης Νίκαιας
39 η 2021 2004-2005 Δούκας Διομήδης Α. Άρης Νίκαιας
Η ''ΒΙΒΛΟΣ'' ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΑΩΝ
Ομάδα «χρυσά» «αργυρά» «χάλκινα» Σύνολα
Φίλιππος Βέροιας 11 5 5 21
ΑΣΕ Δούκας 3 2 6 11
Ιωνικός Ν.Φ 3 2 4 9
Ζαφειράκης Νάουσας 2 3 2 7
Χ.Α.Ν.Θ. 0 5 1 6
Δίας Πολίχνης 2 2 1 5
Β.Α.Ο. 2 1 2 5
Αρχέλαος Κατερίνης 4 0 0 4
ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 1 3 0 4
Γ.Ε. Βέροιας 2 1 0 3
ΓΑΣ Κιλκίς 1 0 2 3
Φαίακας Κέρκυρας 0 1 2 3
Πανελλήνιος ΓΣ 0 3 0 3
ΑΕΣΧ Πυλαίας 2 0 0 2
Ν. Ελβετία 2 0 0 2
ΓΣ Κορωπίου 1 1 0 2
ΑΕΚ 1 1 0 2
Κυχρέας Σαλαμίνας 1 1 0 2
Αερωπός Έδεσσας 1 0 1 2
Αθηναϊκός Βύρωνα 0 0 2 2
ΠΑΣ Φοίβος Συκεών 0 2 0 2
Διομήδης Άργους 0 1 1 2
ΓΝΟΝ Άρης Νίκαιας 0 0 3 3
Ολυμπιακός ΣΦΠ 0 1 0 1
Καλαμαρί «Αδαμάντιος» 0 1 0 1
ΑΟΔράμας 0 1 0 1
ΑΕ Χαλανδρίου 0 1 0 1
Περιστέρι Χανίων 0 1 0 1
ΠΑΟΚ 0 0 1 1
ΔΙΚΕΑΣ 0 0 1 1
Βριλήσσια 0 0 1 1
ΑΕ.Εμπορουπάλληλοι 0 0 1 1
ΑΓΣ Ιωαννίνων 0 0 1 1
Ολυμπιακός Πατρών 0 0 1 1
Αριστέας Άργους 0 0 1 1
ΣΥΝΟΛΑ 39 39 39 117

Μανώλης Νεόφυτος

Βασίλης Βόλκος
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Βασίλης Βόλκος - Αθλητικογράφος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Στον Φίλιππο Βέροιας ο Δημήτρης Βλάχος και Χρήστος Χατζηγεωργίου

Στον Φίλιππο Βέροιας ο Δημήτρης Βλάχος και Χρήστος...

Στην ομάδα χάντμπολ του Φιλιππου Βέροιας θα...

Nαυγησε η συγχώνευση στις γυναίκες  μεταξύ Βέροιας 2017 και Φίλιππου Βέροιας

Nαυγησε η συγχώνευση στις γυναίκες μεταξύ Βέροιας 2017...

Απρόσμενη εξέλιξη υπάρχει στην συγχώνευση των...

Χαντμπολ - Με παρουσίαση των στόχων της ομάδας ξεκίνησε η προετοιμασία του Ζαφειράκη

Χαντμπολ - Με παρουσίαση των στόχων της ομάδας...

Με πολλή διάθεση και ευχές για καλή αγωνιστική χρονιά...

Το πρόγραμμα της Handball Premier 2022-2023. Ζαφειράκης - Πυλάια 1η αγωνιστική

Το πρόγραμμα της Handball Premier 2022-2023. Ζαφειράκης - Πυλάια 1η...

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της Handball Premier, με τον...

Χάντμπολ: To πρόγραμμα της Α2 Ανδρών 2022-2023. Μετέχει και ο Φίλιππος μετά τον υποβιβασμό του.

Χάντμπολ: To πρόγραμμα της Α2 Ανδρών 2022-2023. Μετέχει και ο...

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του πρωταθλήματος...

Χάντμπολ: Το πρόγραμμα της Α1 Γυναικών 2022-2023. Μετέχει και ο Φίλιππος Βέροιας

Χάντμπολ: Το πρόγραμμα της Α1 Γυναικών 2022-2023. Μετέχει...

Έγινε  η κλήρωση της Α1 γυναικών στο χάντμπολ, με τον...

H Εθνική νέων με 4χ4 στον ημιτελικό του Ευρωπαικού  πρωταθλήματος

H Εθνική νέων με 4χ4 στον ημιτελικό του Ευρωπαικού ...

Με το απόλυτο των νικών (4 στα 4) ολοκλήρωσε την Α’ φάση...

Ο 20 Χρόνος  τερματοφύλακας Ντίνος Στανκίδης ανήκει στον Φοίβο Συκεών.

Ο 20 Χρόνος τερματοφύλακας Ντίνος Στανκίδης ανήκει...

Ο 20χρονος τερματοφύλακας Ντίνος Στανκίδης θα είναι...

ΑΚΟΥ 99.6FM

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ # ΝΕΑ

Σχετικά άρθρα

Η ανακοίνωση του προέδρου του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, Γιώργου Φύκατα στην επίσημη σελίδα του Φιλίππου  στο facebook:Στο ίδιο έργο θεατές!!!!Δυστυχώς για μια φορά ακόμα επιβεβαιώνεται ο κανόνας που λέει ότι...

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Ζαφειράκης Νάουσας στην έδρα του απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης καθώς επικράτησε με 33-24 και παρέμεινε σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι...

Handball Premier (19η-20η αγωνιστική) Σάββατο 17 Μαρτίου 2018Handball Premier (19η αγωνιστική)Δαϊς 14:00, ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους (Πατιός- Τσιάνας, Αντωνόπουλος)Σπίτι του Χάντμπολ 17:00 (ΕΡΤ3), ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- AEK (Μπέτμαν-...

Μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών πήρε ο Α.Σ Βέροιας 2017 καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα επι του Φαίακα με 22-13.Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο ημίχρονο ένα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο...