Η Ελλάδα  ''Ακάθεκτη'' νίκησε 27-19  το   ΙΣΡΑΗΛ στο Ευρωπαϊκό  Νέων στην Βάρνα

Η Ελλάδα ''Ακάθεκτη'' νίκησε 27-19 το ΙΣΡΑΗΛ στο Ευρωπαϊκό Νέων στην Βάρνα

Με άμυνα από μπετόν η Εθνική μας ομάδα νέων νίκησε και το Ισραήλ με 27-19 και πάει αήττητη στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων το οποίο γίνεται στην Βάρνα.
Αύριο η Ελλάδα με αντίπαλο το Λουξεμβούργο [17.00] τελειώνει την πρώτη φάση και το 4Χ4 είναι εφικτό.
Η Ελλάδα απο την αρχή του αγώνα έδειξε ότι θα ήταν το αφεντικό αφού με πολύ καλή άμυνα και σε πολύ καλή μέρα τον Μπαμπατζανίδη, είχε δεχθεί 2 γκολ στο 15΄ προηγούμενη με 6-2 και έκλεισε το ημίχρονο με 14-7! αφού δεν δέχθηκε γκολ από το 19΄μέχρι το 28΄.
Στο β ΄μέρος το Ισραήλ πλησίασε στο στο 37΄ 16-11, αλλά η απάντηση ήταν 4-0 και το σκορ πήγε στο 20-11 στο 39΄.
Στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα η Ελληνική ομάδα έκανε ροτέισιον και πήρε την νίκη με το 27-19.
Η Εθνική Νέων έκανε μία εκ των κορυφαίων εμφανίσεων της τα τελευταία χρόνια, μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι του Α’ ομίλου με το Ισραήλ.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα όχι μόνο έκανε το «τρία στα τρία», αλλά εξασφάλισε και την πρωτιά στον όμιλο της, κάτι που σημαίνει ότι στον ημιτελικό του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει τον 2ο του Β’ ομίλου που πιθανότατα θα είναι η Ρουμανία.
Μεγάλη εμφάνιση για την Εθνική πραγματοποίησε ο Δημήτρης Μπαμπατζανίδης με 12/30 επεμβάσεις (40%), ο Νίκος Τζωρτζίνης που ήταν και πρώτος σκόρερ με 8 γκολ, ο Κώστας Κοτσιώνης με 4 γκολ και πολλές ασίστ, αλλά και ο Λευτέρης Παγιάτης (4 γκολ), ο οποίος αναδείχθηκε MVP από τους διοργανωτές και θα βρίσκεται στο Respect Your Talent Programme της Παρασκευής.
Η «γαλανόλευκη» εγκλώβισε τους Ισραηλινούς στην εξαιρετική άμυνα της που εκτός από τον Μπαμπατζανίδη είχε σε φοβερή μέρα τους Δικαιούλια- Παγιάτη. Κυρίως όμως η ομάδα είχε ομαδικό πνεύμα και πάθος, στοιχεία που της έδωσαν αυτοπεποίθηση και ενέργεια.
Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας η Μεγ. Βρετανία έκανε την έκπληξη νικώντας την Λιθουανία με 31-24
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 6-2, 8-4, 12-6, 14-7 (ημχ.), 15-9, 19-11, 20-14, 21-14, 23-17, 27-19
ΕΛΛΑΔΑ (Γεωργιάδης): Στεφανίτσης 3, Σίνα 3, Παγιάτης 3, Παπαγιάννης 1, Τζωρτζίνης 8, Παπάζογλου, Δικαιούλιας 3, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Αναστασίου, Παναγιώτου, Κοτσιώνης 4, Γερουλάνος 1, Μπατής, Ασλής
ΙΣΡΑΗΛ (Γκιβόν): Πελέντ, Λειμπόφ, Λεβί 1, Μπιτόν 1, Γκουέζ, Οχαγιόν, Σούλμαν 1, Σ. Σόλομον, Καρμόν 4, Ρ. Σόλομον 2, Λίμπγκοτ 1, Μαμάν 2, Αζριέλ, Έντρι, Νταχάν 3, Κόχεν 1.
Διαιτητές: Κούλοβιτς- Σκάλιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 2-8, Πέναλτι: 3/3-2/3
ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ όμιλος
1. ΕΛΛΑΔΑ 3 99-73 6
2. Ισραήλ 3 84-74 4
..........................................................................................
3. Μεγάλη Βρετανία 4 99-121 2
4. Λιθουανία 3 78-88 2
5. Λουξεμβούργο 3 75-79 2
Β’ όμιλος
1. Ελβετία 3 106-67 6
2. Ρουμανία 3 97-80 4
...........................................................................................
3. Βόρεια Μακεδονία 3 95-83 3
4. Ουκρανία 3 83-79 3
5. Κόσοβο 4 93-165 0
1
Αποτελέσματα
Ισραήλ- Λουξεμβούργο 32-26
Ελλάδα – Μ. Βρετανία 37-26
Βόρεια Μακεδονία- Ουκρανία 23-23
Ρουμανία- Κόσσοβο 39-26
Κυριακή 17 Ιουλίου
Λουξεμβούργο- Λιθουανία 22-26
Μεγάλη Βρετανία- Ισραήλ 21-33
Ουκρανία- Ελβετία 24-34
Κόσσοβο- Βόρεια Μακεδονία 29-51
Λιθουανία – Ελλάδα 28-35
Λουξεμβούργο- Μεγάλη Βρετανία 27-21
Ουκρανία- Ελβετία 24-34
Κόσσοβο- Βόρεια Μακεδονία 29-51
Ελβετία- Κόσσοβο 39-16
Ρουμανία- Βόρεια Μακεδονία 31-21
Λιθουανία- Μεγάλη Βρετανία 24-31
Ελλάδα – Ισραήλ 27-19
ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Πέμπτη 21 Ιουλίου
13:00 Ρουμανία- Ουκρανία
15:00 Βόρεια Μακεδονία- Ελβετία
17:00 Ελλάδα – Λουξεμβούργο
19:00 Ισραήλ- Λιθουανία
Παρασκευή 22 Ιουλίου (ρεπό)
Respect Your Talent Programme
Σάββατο 23 Ιουλίου
10:00 Θέσεις 9-10 (5Α-5Β)
12:30 Θέσεις 5-8 (3Α-4Β)
15:00 Θέσεις 5-8 (4Α-3Β)
17:30 1ος ημιτελικός (2Α-1Β)
20:00 2ος ημιτελικός (1Α-2Β)
Κυριακή 24 Ιουλίου
10:30 Θέσεις 7-8
13:00 Θέσεις 5-6
15:30 Μικρός Τελικός
18:00 Μεγάλος Τελικός
*Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (ehftv.com)

Βασίλης Βόλκος
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Βασίλης Βόλκος - Αθλητικογράφος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Το πρόγραμμα των πρωταθλημάτων χάντμπολ -Αποχωρεί η γυναικεία ομάδα του Φιλίππου. Κατεβαίνει στην Α2 η ανδρική ομάδα.

Το πρόγραμμα των πρωταθλημάτων χάντμπολ -Αποχωρεί η...

Ανακοινώθηκαν οι προσεχείς αγώνες των μικρότερων...

Σε καμπ τερματοφυλάκων της εθνικής Δάιος, Παπαδημητρίου και Καμπάς

Σε καμπ τερματοφυλάκων της εθνικής Δάιος,...

Με τη συμμετοχή τριών αθλητών από την Ημαθία έγινε το...

 Handball Premier. Ζαφειράκης Νάουσας- Διομήδης Άρφους 24=31

Handball Premier. Ζαφειράκης Νάουσας- Διομήδης Άρφους 24=31

Το αήττητο σερί του διατήρησε ο Διομήδης νικώντας στη...

 Ο Ζαφειράκης Νάουσας υποδέχεται τον Διομήδη Άργους! Την στήριξη των φιλάθλων ζητάει το Δ.Σ

Ο Ζαφειράκης Νάουσας υποδέχεται τον Διομήδη Άργους!...

Την ιστορική ομάδα του Διομήδη Άργους υποδέχεται το...

Handball Premier (3η αγωνιστική) Ζαφειράκης Ν- Διομήδης Άργους

Handball Premier (3η αγωνιστική) Ζαφειράκης Ν- Διομήδης Άργους

Σάββατο 1η Οκτωβρίου 2022Handball Premier (3η αγωνιστική)ΔΑΚ...

Ζαφειράκης Νάουσας: Επιστροφή στο σπίτι του ολοκληρώθηκαν οι εργασίες στο κλειστό.

Ζαφειράκης Νάουσας: Επιστροφή στο σπίτι του...

Στο γήπεδό της επέστρεψε η ομάδα χάντμπολ του...

 Ο Αερωπός Έδεσσας νίκησε τον Ζαφειράκη Νάουσας 23-21

Ο Αερωπός Έδεσσας νίκησε τον Ζαφειράκη Νάουσας 23-21

Ανώτερος ο Αερωπός Έδεσσας νίκησε στο γειτονικό...

Και οι επτά ήταν υπέροχοι και οι επτά παραμένουν φίλοι μιά παρέα.

Και οι επτά ήταν υπέροχοι και οι επτά παραμένουν φίλοι...

Δεν ήταν μόνο ''μεγάλοι'' αθλητές! Δεν ήταν...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ # ΝΕΑ

Σχετικά άρθρα

Η ανακοίνωση του προέδρου του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, Γιώργου Φύκατα στην επίσημη σελίδα του Φιλίππου  στο facebook:Στο ίδιο έργο θεατές!!!!Δυστυχώς για μια φορά ακόμα επιβεβαιώνεται ο κανόνας που λέει ότι...

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Ζαφειράκης Νάουσας στην έδρα του απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης καθώς επικράτησε με 33-24 και παρέμεινε σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι...

Handball Premier (19η-20η αγωνιστική) Σάββατο 17 Μαρτίου 2018Handball Premier (19η αγωνιστική)Δαϊς 14:00, ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους (Πατιός- Τσιάνας, Αντωνόπουλος)Σπίτι του Χάντμπολ 17:00 (ΕΡΤ3), ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- AEK (Μπέτμαν-...

Μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών πήρε ο Α.Σ Βέροιας 2017 καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα επι του Φαίακα με 22-13.Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο ημίχρονο ένα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο...