H Εθνική νέων με 4χ4 στον ημιτελικό του Ευρωπαικού  πρωταθλήματος

H Εθνική νέων με 4χ4 στον ημιτελικό του Ευρωπαικού πρωταθλήματος

Με το απόλυτο των νικών (4 στα 4) ολοκλήρωσε την Α’ φάση του ΕURO K20 η Εθνική Νέων νικώντας και το Λουξεμβούργο με 29-16 στη Βάρνα.
Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, μιας και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εξασφαλίσει από χθες την πρωτιά του Α’ ομίλου με τη μεγάλη του νίκη επί του Ισραήλ.
Έτσι το τεχνικό επιτελείο είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει αθλητές που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.
Η Ελλάδα χρειάστηκε ουσιαστικά μερικά λεπτά συγκέντρωσης για να γυρίσει το παιχνίδι, μετατρέποντας το 8-10 (18΄) και το 10-11 (21’) σε 16-11 (33’) και 21-13 (43’) με σερί 6-0 και επιμέρους σκορ 13-3!
Αύριο στις 10:00 θα διεξαχθεί το Respect Your Talent Programme, στο οποίο από ελληνικής πλευράς θα συμμετέχουν οι Kοτσιώνης, Δικαιούλιας, Παγιάτης και Παπάζογλου που αναδείχθηκαν από τους διοργανωτές MVP κατά σειρά στα τέσσερα ματς του ομίλου.
Όλοι πλέον στην Εθνική ομάδα στρέφουν την προσοχή τους στον ημιτελικό του Σαββάτου (20:00) απέναντι στη Ρουμανία που θα κρίνει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-5, 7-8, 9-10, 12-11, 14-11 (ημχ.), 16-12, 19-12, 22-14, 25-14, 27-16, 29-16.
Διαιτήτευσαν Γιερλέτσκι- Λάμπουν (Πολωνία),
ΕΛΛΑΔΑ (Γεωργιάδης): Στεφανίτσης 5, Σίνα, Παγιάτης 1, Παπαγιάννης 4, Τζωρτζίνης, Παπάζογλου 6, Δικαιούλιας 4, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης 2, Κυριακίδης, Αναστασίου 2, Παναγιώτου, Κοτσιώνης 1, Γερουλάνος 1, Μπατής 1, Ασλής
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Κάισεν): Νέουμπεργκ, Χότζιτς 1, Γκέργκεν, Τριρβέλερ 3, Σέινς 3, Κρέμερ 3, Στέφεν 1, Σ. Μάιερς, Πέτερς 2, Βένερ, Κόλερ, Κ. Μέιερς, Φίλιπαρτ, Μπρίτνερ 1, Γιούνγκ 2
Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/1-3/4
Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
TEΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ όμιλος
1. ΕΛΛΑΔΑ 4 128-89 8
2. Ισραήλ 4 110-99 6
.............................................................................................
3. Λιθουανία 4 103-114 2 -9
4. Λουξεμβούργο 4 91-108 2 -17
5. Μεγάλη Βρετανία 4 99-121 2 -22
Β’ όμιλος
1. Ελβετία 4 137-81 8
2. Ρουμανία 4 130-105 6
...........................................................................................
3. Ουκρανία 4 108-112 3 -4
4. Βόρεια Μακεδονία 4 109-114 3 -5
5. Κόσοβο 4 93-165 0
Πρόγραμμα- Αποτελέσματα
Σάββατο 16 Ιουλίου
Ισραήλ- Λουξεμβούργο 32-26
Ελλάδα – Μ. Βρετανία 37-26
Βόρεια Μακεδονία- Ουκρανία 23-23
Ρουμανία- Κόσσοβο 39-26
Κυριακή 17 Ιουλίου
Λουξεμβούργο- Λιθουανία 22-26
Μεγάλη Βρετανία- Ισραήλ 21-33
Ουκρανία- Ελβετία 24-34
Κόσσοβο- Βόρεια Μακεδονία 29-51
Δευτέρα 18 Ιουλίου
Λιθουανία – Ελλάδα 28-35
Λουξεμβούργο- Μεγάλη Βρετανία 27-21
Ελβετία- Ρουμανία 33-27
Ουκρανία- Κόσσοβο 36-22
Τρίτη 19 Ιουλίου (ρεπό)
Τετάρτη 20 Ιουλίου
Ελβετία- Κόσσοβο 39-16
Ρουμανία- Βόρεια Μακεδονία 31-21
Λιθουανία- Μεγάλη Βρετανία 24-31
Ελλάδα – Ισραήλ 27-19
Πέμπτη 21 Ιουλίου
Ρουμανία- Ουκρανία 33-25
Βόρεια Μακεδονία- Ελβετία 14-31
Ελλάδα – Λουξεμβούργο 29-16
Ισραήλ- Λιθουανία 26-25
Παρασκευή 22 Ιουλίου (ρεπό)
Respect Your Talent Programme
Σάββατο 23 Ιουλίου
10:00 Θέσεις 9-10 Μ.Βρετανία-Κόσσοβο
12:30 Θέσεις 5-8 (3Α-4Β) Λιθουανία-Β.Μακεδονία
15:00 Θέσεις 5-8 (4Α-3Β) Λουξεμβούργο-Ουκρανία
17:30 1ος ημιτελικός: Ισραήλ- Ελβετία
20:00 2ος ημιτελικός: Ελλάδα- Ρουμανία
Κυριακή 24 Ιουλίου
10:30 Θέσεις 7-8
13:00 Θέσεις 5-6
15:30 Μικρός Τελικός
18:00 Μεγάλος Τελικός
*Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται σε live streaming από το κανάλι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (ehftv.com)

Βασίλης Βόλκος
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Βασίλης Βόλκος - Αθλητικογράφος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Handball Premier (3η αγωνιστική) Ζαφειράκης Ν- Διομήδης Άργους

Handball Premier (3η αγωνιστική) Ζαφειράκης Ν- Διομήδης Άργους

Σάββατο 1η Οκτωβρίου 2022Handball Premier (3η αγωνιστική)ΔΑΚ...

Ζαφειράκης Νάουσας: Επιστροφή στο σπίτι του ολοκληρώθηκαν οι εργασίες στο κλειστό.

Ζαφειράκης Νάουσας: Επιστροφή στο σπίτι του...

Στο γήπεδό της επέστρεψε η ομάδα χάντμπολ του...

 Ο Αερωπός Έδεσσας νίκησε τον Ζαφειράκη Νάουσας 23-21

Ο Αερωπός Έδεσσας νίκησε τον Ζαφειράκη Νάουσας 23-21

Ανώτερος ο Αερωπός Έδεσσας νίκησε στο γειτονικό...

Και οι επτά ήταν υπέροχοι και οι επτά παραμένουν φίλοι μιά παρέα.

Και οι επτά ήταν υπέροχοι και οι επτά παραμένουν φίλοι...

Δεν ήταν μόνο ''μεγάλοι'' αθλητές! Δεν ήταν...

Handball Premier: Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής . Αερωπός Έδεσσας - Ζαφειράκης Νάουσας

Handball Premier: Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής . Αερωπός...

Έγινε γνωστό το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Handball...

Χαντ μπολ. Ζαφειράκης Νάουσας - Πυλαία 24-28 στο ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ

Χαντ μπολ. Ζαφειράκης Νάουσας - Πυλαία 24-28 στο...

Tην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Handball Premier...

Βασίλης Μπόλας:

Βασίλης Μπόλας: "Είμαστε έτοιμοι για την...

Στην ετοιμότητα της ομάδας χαντ μπολ του  Ζαφειράκη...

Στο ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ την Τετάρτη ο αγώνας Ζαφειράκη- Πυλαίας στις 6 μ.μ

Στο ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ την Τετάρτη ο αγώνας Ζαφειράκη- Πυλαίας...

Την Τετάρτη (21/9) ξεκινάει το πρωτάθλημα της Handball Premier...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ # ΝΕΑ

Σχετικά άρθρα

Η ανακοίνωση του προέδρου του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, Γιώργου Φύκατα στην επίσημη σελίδα του Φιλίππου  στο facebook:Στο ίδιο έργο θεατές!!!!Δυστυχώς για μια φορά ακόμα επιβεβαιώνεται ο κανόνας που λέει ότι...

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Ζαφειράκης Νάουσας στην έδρα του απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης καθώς επικράτησε με 33-24 και παρέμεινε σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι...

Handball Premier (19η-20η αγωνιστική) Σάββατο 17 Μαρτίου 2018Handball Premier (19η αγωνιστική)Δαϊς 14:00, ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους (Πατιός- Τσιάνας, Αντωνόπουλος)Σπίτι του Χάντμπολ 17:00 (ΕΡΤ3), ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV- AEK (Μπέτμαν-...

Μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών πήρε ο Α.Σ Βέροιας 2017 καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα επι του Φαίακα με 22-13.Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο ημίχρονο ένα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο...