Ήσυχο αποδείχθηκε το απόγευμα της Βέροιας για την 8η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. Οι «λύκοι» με «σβηστές τις μηχανές» επιβλήθηκαν εύκολα του Μ.Αλεξ/ρου Κρύας Βρύσης με 75-45.
Η βεροιώτικη ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά των αγώνα και δεν συνάντησε καμια αντίσταση από την ομάδα της Πέλλας. Ο αρχηγός της ομάδας Β. Γκανάς έδωσε το έναυσμα παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο ατού της Κρύας Βρύσης , Παπαδόπουλο κρατώντας τον στους 0 πόντους στο α΄δεκάλεπτο και η συνολικά πολύ καλή άμυνα έδωσε εύκολα καλάθια και άνεση στις κινήσεις της ομάδας.
Σημειώνουμε ότι από τις 2 ομάδες δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι τραυματίες Λέφας και Πουρλιοτόπουλος αντιστοιχα.
Δεκάλεπτα :22-07,41-20,58-33,75-45
Διαιτητές: Μητώνας - Καραμανλής.
Συνθέσεις:
ΑΟΚ Β. (Τούσας Θ.) Ουσουλτζόγλου Στ. 6, Δελιόπουλος Γρ.., Παντσής Γ. 9(1), Γκανάς Β, Οικονόμου Γ. 5, Πάππου Γ.4, Καπνάς Κ 5(1), Ιωσηφίδης Κ. 21(5), Ταγγίδης Γ.5 , Γκεκόπουλος Κ. 16, Στόιος Π.4.
Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡ.:(Τυριακίδης Ι.) Τσιμτσιρίδης Π.4, Οξούζης Κ. 8, Μαρασίδης Ν.4, Ουγγρίνης Εμμ.12, Παπαδόπουλος 11(1), Αμιτζόγλου Α.,Κοκκινίδης Μ.2, Ματζούκης Γ.2, Κοκκινίδης Δ, Τοπαλίδης Σ.2.
Ζαφειράκης Ν. –Αλεξάνδρεια 55-54
Δεκάλεπτα: 14-19, 28-29, 42-46, 55-54
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Χατζηχαρίσης
Ζαφειράκης Ν. (Πουρλίδας): Βάϊνγκαντ 15 (2), Χειμαριάς (2), Μουρατίδης 13 (3), Ζιάννης 2, Ζαχαριάδης 3 (1), Σκουλαριώτης Β., Σιδηρόπουλος 4, Ζέφυρος, Λιόλιος 2, Σιαμήτρος 6
Αλεξάνδρεια (Λευκόπουλος): Ρουσόπουλος 6 (1), Παρίσης 3, Καραγιάννης, Παντοφλίδης 1, Μπαλιάκος 15, Αβραμίδης 4, Παπαγερίδης 4, Νικολόπουλος, Γιοβανόπουλος, Πρόϊος, Πασχαλιώρης, Καρκάρας 21 (1).
Τα αποτελέσματα
ΑΟΚ Β.-Κρ. Βρύση 75-45
Ζαφειράκης Ν.-Αλεξάνδρεια 55-54
Γιαννιτσά-Πανεδεσσαϊκός 60-57
Αριδαία-Βαφύρας 75-52
Σκυδραϊκός-Αιγινιακός 57-60
Έδεσσα-Βατανιακός 70-55
Η βαθμολογία
1. Αριδαία 15
2. ΑΟΚ Βέροια 15
3. Αιγινιακός 15
4. Αλεξάνδρεια 14
5. Ζαφειράκης Ν. 13
6. Έδεσσα 12
7. Κρύα Βρύση 12
8. Γιαννιτσά 11
9. Βατανιακός 10
10. Σκυδραϊκός 10
11. Βαφύρας 9
12. Πανεδεσσαϊκός 8
Η επόμενη αγωνιστική
Πανεδεσσαϊκός-Ζαφειράκης Ν.
Αλεξάνδρεια-Αριδαία
Βαφύρας-Σκυδραϊκός
Κρύα Βρύση-Γιαννιτσά
Βατανιακός-ΑΟΚ Βέροιας
Αιγινιακός-Έδεσσα