Στον μοναδικό σαββατιάτικο αγώνα του ομίλου Βορρά της Β' Εθνικής ο Χαρίλαος Τρικούπης επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 73-58 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε πραγματικό ντέρμπι (33-30) όμως στο δεύτερο μέρος ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε διαφορά 11 πόντων και με κορυφαίους τους Παπαδιονυσίου με 17 πόντους και Μουράτογλου με 14 πήρε το ροζ φύλλο.Οι Μεσολογγίτες έφτασαν στην έβδομη νίκη τους (7-6) ενώ για τον Φίλιππο (5-8) αυτή ήταν η όγδοη φετινή ήττα.
Το φύλλο αγώνα
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης-Φίλιππος Βέροιας 73-58
Διαιτητές: Μπούκας-Καμήτσος
Δεκάλεπτα: 16-16,33-30,57-46,73-58
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης (Γιάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 3(1),Βουρνάς 3(1),Λειβαδάς,Παπαδιονυσίου 17(2),Τοπουζίδης 5(1),Μουράτογλου 14(1),Σταυρόπουλος 2,Παπαρέγκας 7(2),Γεωργιάδης 8,Μουρίκης 5,Ψάλτου 9.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τσούκας 5(1),Τσιμίδης,Βάλλιος 4(1),Παπαδόπουλος 6,Γεωργιάδης 4,Κοθράς 16(2),Σιόλογκας 14,Θεοδωρίδης 7,Σταυριανίδης 2
.AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Χαρίλαος Τρικούπης-Φίλιππος Βέροιας 73-58 (
14/1)
Ερμής Αγιάς-Πιερικός Αρχέλαος 76-71
Καστοριά-Καρδίτσα 79-67
ΧΑΝΘ-Στρατώνι 54-75
Ανατόλια-Ασπίδα Ξάνθης 79-76
Ερμής Λαγκαδά-Αγρίνιο 61-65
Αίας Ευόσμου-Πολύγυρος 70-75
Γέφυρα-Πευκοχώρι 70-67
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Καστοριά 25 (12-1)
2. Πευκοχώρι 22 (9-4)
4. Ερμής Αγιάς 22 (9-4)
3. Καρδίτσα 21 (8-5)
5. Ανατόλια 21 (8-5)
6. Αγρίνιο 21 (8-5)
7. Ερμής Λαγκαδά 20 (7-6)
8. Γέφυρα 20 (7-6)
9. Χαρίλαος Τρικούπης 20 (7-6)
10. Στρατώνι 19 (6-7)
11. Ασπίδα Ξάνθης 18 (5-8)
12. Φίλιππος Βέροιας 18 (5-8)
13. Πολύγυρος 18 (5-8)
14. ΧΑΝΘ 17 (4-9)
15. Πιερικός Αρχέλος 16 (3-10)
16. Αίας Ευόσμου 14 (1-12)
ΕΠΟΜΕΝΗ (15η, 22/1)
Πιερικός Αρχέλαος-Καστοριά
Καρδίτσα-Γέφυρα
Φίλιππος Βέροιας-Ερμής Αγιάς
Στρατώνι-Χαρίλαος Τρικούπης
Ασπίδα Ξάνθης-ΧΑΝΘ
Αγρίνιο-Ανατόλια
Πολύγυρος-Ερμής Λαγκαδά
Πευκοχώρι-Αίας Ευόσμου
ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ (13η, 18/1)
17.00 Καστοριά-Ερμής Αγιάς Λιότσιος, Μελανίδης
18.00 Πιερικός Αρχέλαος-Χαρίλαος Τρικούπης Τσιρτσιμάλης, Τσοκόλης
17.00 Καρδίτσα-Πευκοχώρο Σιμητόπουλος, Ευφραιμίδης
17.00 Φίλιππος Βέροιας-ΧΑΝΘ Γερακίνης, Δημάδης
17.00 Στρατώνι-Ανατόλια Παπαγερίδης, Ντούρας
18.00 Ασπίδα Ξάνθης-Ερμής Λαγκαδά Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου
17.00 Αγρίνιο-Αίας Ευόσμου Κωνσταντινόπουλος-Καρακάσης
17.00 Πολύγυρος-Γέφυρα Φακίτσας, Ξέρας