Για τα 40 χρόνια του χαντ μπολ. Θα τιμηθούν Φίλιππος και ΓΕ Βέροιας

Για τα 40 χρόνια του χαντ μπολ. Θα τιμηθούν Φίλιππος και ΓΕ Βέροιας

Η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος ανακοίνωσε τα στελέχη των ομάδων που θα βραβευτούν στην μεγάλη γιορτή της Δευτέρας 13 Φεβρουαρίου (19:00) για την συμπλήρωση 40 χρόνων από τη γέννηση του αθλήματος, η οποία θα διεξαχθεί στο αμφιθέατρο του Μουσείου της Ακρόπολης.

Αυτή θα είναι η πρώτη από μία σειρά εκδηλώσεων που θα διοργανώσει η ΟΧΕ μέσα στο 2017 για να τιμήσει τις μεγάλες στιγμές του ελληνικού χάντμπολ.

Στη γιορτή της ΟΧΕ ο Πρόεδρος της ΙΗF
Ο Πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Χάντμπολ (IHF), Δόκτωρ Μουσταφά Χασάν αποδέχθηκε την πρόσκληση της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος και τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017 (19:00) θα παρευρεθεί στην εκδήλωση για την συμπλήρωση 40 χρόνων από την γενέθλια ημέρα του αθλήματος στην χώρα μας, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο του Μουσείου της Ακρόπολης.  Επίσης τα παρακάτω στελέχη των ομάδων που θα βραβευθούν θα εισέλθουν χωρίς πρόσκληση στον χώρο, καθώς βρίσκονται ήδη στην σχετική λίστα, ως βραβευόμενοι. Τα έπαθλα θα παραλειφθούν μόνο από τα στελέχη που συμμετείχαν στις συγκεκριμένες ομάδες.


Η Ομοσπονδία σε αυτή την πρώτη γιορτή αποφάσισε να τιμήσει τους πρώτους των πρώτων, αυτούς που ξεκίνησαν το άθλημα και που κατέκτησαν τους πρώτους τίτλους.

Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες στην Ελλάδα
ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (1977)
Νικόλαος Μουταφίδης, Αναστάσιος Μουταφίδης, Χρήστος Κοτζαμανίδης, Νικόλαος Παπαχρήστου, Θωμάς Τζήγας, Βασίλης Τραϊανός, Δημήτρης Χατσίκας, Πραξιτέλης Καζαντζίδης, Αλέξανδρος Τσουμήτας, Πέτρος Ρακόπουλος, Νικόλαος Γιώσκος, Ευάγγελοις Σαρακατσάνης, Ηλίας Μπούτσης, Κώστας Κοκτσίδης, Ιωάννης Δήμου, Ιωάννης Παπαδόπουλος, Γιώργος Αναστασιάδης, Παύλος Καζαντζίδης, Κωνσταντίνος Λαζαρίδης, Ηλίας Δέτσικας.
Προπονητής: Θανάσης Ζάκας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (1977)
Μάττας, Τζούτζιος, Μαυροματίδης, Γάτζιος, Καλαμάτος, Κάβουρας, Παπαϊωάννου, Μάφρας, Τσαλκιτσίδης, Βασιλειάδης, Κωνσταντίδης.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ Γ (1977)
Παρασκευή Νικολαϊδου, Κατερίνα Γιαννίδου, Παρασκευή Μπούρτζου, Ανδρομάχη Χατζή, Μαρία Μπάρου, Ρωμανίδου, Ανθούλα Γαργάνη, Ταμίλια, Αλεξάνδρα Χατζηιωάννου, Ιφιγένεια Παπαδάκη, Πετρούλα Χρηστίδου, Στυλιανή Τσουμήτα, Παρθενόπη Φωτιάδου, Αντωνία Χατζηκωνσταντίνου, Πανάτσου.

Πρώτοι επίσημοι αγώνες στη Νότια Ελλάδα
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ (1977)
Δημοσθένης Μπαρτζώκας, Ιωάννης Ματσάγγος, Θεόπιστος Παπαδόπουλος, Παύλος Αμπατζίδης, Ανδρέας Στρομπούλης, Σάββας Ροδόπουλος, Σαλούκ Μπαρμπάνγκ, Δημήτρης Μπόλλας, Νικόλαος Γιαννακόπουλος, Στέφανος Χαρίτος, Γιώργος Χατζηκωνσταντίνου, Γιώργος Κουκουλάς, Γιάννης Ακτύπης.
Προπονητής: Γιώργος Χασάπης

ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (1977)
Κωνσταντίνος Ρούμελης, Σταμάτιος Σταματίου, Αντώνιος Αγαπίου, Παντελής Ευσταθίου, Σπυρίδων Μάθεσης, Ευάγγελος Μπούκης, Κωνσταντίνος Αγαπίου, Γιώργος Βιλλιώτης, Χρήστος Λειβαδίτης, Αργύρης Κορρός, Ιωάννης Βιρβίλης, Χρήστος Χριστοδούλου, Γιώργος Τηλεμάχου.

Διαιτητής: Κώστας Σιδηρόπουλος

Νικητής πρώτου Πανελλήνιου Τουρνουά και συμμετοχή στο πρώτο διεθνές παιχνίδι
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (1977)
Δημήτρης Γουτόπουλος, Ρωμύλος Αλεξανδρίδης, Γιώργος Καραφουλίδης, Σωτήρης Μάντζος , Μιχάλης Νούσιας, Ηλίας Μεγαλονίδης, Ιωάννης Γκιλιόπουλος, Κώστας Μαμουδέλης, Νίκος Μάντζος, Ιωάννης Γκιλιόπουλος (του Αντωνίου), Κώστας Σερμπέσης.

Στα διεθνή φιλικά με Βαρντάρ (1978): Παύλος Ποτουρίδης, Μιχάλης Νούσιας, Δημήτρης Γουτόπουλος, Ρωμύλος Αλεξανδρίδης, Ιωάννης Γκιλιόπουλος, Αντώνης Αλμασίδης, Στέφανος Τσακίρης, Νίκος Μάντζος, Κώστας Σερμπέσης, Ηλίας Μεγαλονίδης, Σωτήρης Αθανασίου, Κώστας Μαμουδέλης.

Προπονητής: Πέτρος Πένσος, Γενικός Αρχηγός: Διογένης Ρούσσος

Πρώτος Πρωταθλητής Ανδρών
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (1979)
Γιώργος Σιδερής, Γεράσιμος Παπαδάτος, Κώστας Εμμανουήλ, Χάρης Σιδερής, Γιάννης Καραμάνος, Κώστας Πολίτης, Πέτρος Χρυσικάκης, Κωνσταντίνος Σκόνης, Ηλίας Μπουριώτης, Ευάγγελος Μαντζόπουλος, Αντώνης Καλφαγιάν, Δημήτρης Αϊβάτογλου, Αρουκάτος, Κώστας Κότσιρας, Παριανός, Μπουρμπούλης, Στέλιος Βιντζηλαίος.
Προπονητής: Τάσος Δανήλος

Πρώτος Πρωταθλητής Γυναικών
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (1982)
Ελένη Λαζαρίδου, Μπούτζιου, Κατερίνα Μάστορα, Σταυρούλα Παπασπηλίου, Νέλη Γκουλή, Λία Παπαδοπούλου, Ζωή Σαρακατσιάνου, Αθανασιάδου, Μαρία Ποδιάδου, Πετρόγγονα, Στάλο Παρτάκη, Μαρίνα Σκορδή, Τζένη Λεουτσάκου, Σοφία Μπούρα.
Προπονητής: Δημήτρης Καρράς

Πρώτος Κυπελλούχος Ανδρών
BAO (1983)
Στέλιος Σεϊρεκίδης, Δημήτρης Χατζημανουήλ, Νικόλαος Παπαχρήστου, Βαγγέλης Στοϊκός, Βασίλης Μπλέσιος, Χαράλαμπος Μαναβής, Φώτιος Λατινόπουλος, Αλέξιος Τομπουλίδης, Θανάσης Καρακεχαγιάς, Πέτρος Κεφαλάς, Γιώργος Μαλετζίδης, Δημήτρης Γυμνόπουλος.
Προπονητής: Χρήστος Κοτζαμανίδης

Πρώτη Κυπελλούχος Γυναικών
ΓΕ ΒΕΡΟΙΑΣ (1987)
Ρίτα Μαυρογένη, Σοφία Τσακαλίδου, Ρούλα Κοτσίδου, Βούλα Ψωμιάδου, Ελένη Γκριτζαλιώτη, Άννα Μπαμπαλέντου, Βίκυ Μανουσαρίδου, Ελένη Κουλουριώτου, Άννα Κοκοζίδου, Ελένη Τολιοπούλου, Λίτσα Κουσουλάκη, Βάσω Μωυσίδου, Χατζηευστράτογλου, Ρένα Μουταφίδου, Κοντοπούλου.
Προπονητής: Νίκος Μάντζος

Πρώτη Εθνική Αποστολή (Βαλκανιάδα Νέων Λόβετς)
ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ- ΑΝΔΡΩΝ (1979)
Ε. Λαχτάρας, Π. Κιλίμης, Άγγελος Τζάθας, Γιάννης Βαρελτζής, Βασίλης Τραϊανός, Αντώνης Καλφαγιάν, Θωμάς Τζήγας, Πραξιτέλης Καζαντζίδης, Κωνσταντίνος Σκόνης, Βαγγέλης Τρισκογιάννης, Θεόπιστος Παπαδόπουλος, Φ. Κόττης, Γιώργος Ζαχαράκης, Γεράσιμος Κουλούρης, Ιωάννης Ακτύπης, Γιώργος Καπέλλος.
Προπονητής: Πασχάλης Γεωργιάδης

Πρώτη Εθνική Αποστολή (Βαλκανιάδα Νεανίδων Άγκυρα)
ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ- ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1987)
Μάτα Τζέλιου, Σταυρίνα Μπουφίδου, Αλέκα Μαυρίδου, Χριστίνα Τζιακούρη, Κατερίνα Παπαδοπούλου, Μαλιγκούρα, Όλγα Τσάμη, Δέσποινα Ντουσακλή, Ιωάννα Λιάφου, Μάγδα Χοτοκουρίδου, Μαρία Πετρίδου, Αφροδίτη Τζούδα, Ρίτα Μαυρογένη, Σίσσυ Καζακίδου, Πωλίνα Κοντογιάννη, Σία Παγώνη.
Προπονητές: Γιώργος Χασάπης, Πέτρος Πένσος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ξεκίνησε η σεζόν στην Κολυμβητική Ακαδημία Νάουσας

Ξεκίνησε η σεζόν στην Κολυμβητική Ακαδημία Νάουσας

Με ξεχωριστό τρόπο ξεκίνησε η νέα κολυμβητική σεζόν...

Δηλώσεις συμμετοχής  για τον 2ο Αριστοτέλειο Δρόμο

Δηλώσεις συμμετοχής για τον 2ο Αριστοτέλειο Δρόμο

Η Περιφερειακή Ενότητα Ημαθίας και ο Δήμος Ηρωικής...

Στις 29-30 Σεπτέμβριου η 4η διοργάνωση της Ανάβασης Καστανιάς- Βίντεο

Στις 29-30 Σεπτέμβριου η 4η διοργάνωση της Ανάβασης...

Η Ανάβαση Καστανιάς που διεξάγεται στις 29-30...

Με επιτυχία έγινε  η διοργάνωση του 2ου Αλεξανδρινού Αγώνα Δρόμου την Κυριακή
Οι επιδόσεις των αθλητές της Λέσχης Αυτοκινήτου Βέροιας στο 51ο Ράλι ΔΕΘ και στο Drag Racing

Οι επιδόσεις των αθλητές της Λέσχης Αυτοκινήτου...

Το "αγωνιστικό" Σαββατοκύριακο πέρασε και οι δύο...

Διαβάστε αύριο στην

Διαβάστε αύριο στην "ΚΕΡΚΙΔΑ" 17/9

Αρέσει...Η ΒΕΡΟΙΑ ΠΕΤΥΧΕ ΝΕΑ ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

Το πρόγραμμα των τμημάτων της Ακαδημίας Βέροιας για το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Το πρόγραμμα των τμημάτων της Ακαδημίας Βέροιας για το...

Το πρόγραμμα των τμημάτων υποδομής για το Σάββατο 15/9...

Την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 ο 2ος Αλεξανδρινός Αγώνας

Την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 ο 2ος Αλεξανδρινός Αγώνας

Την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου θα διεξαχθεί ο 2ος...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ # ΝΕΑ

Σχετικά άρθρα

Μετά την αποχώρηση της Βέροιας από το πρωτάθλημα το ενδιαφέρον των φιλάθλων της βασίλισσα του βορρά έχει στραφεί σε άλλα αθλήματα .Έτσι για το Σαββατοκύριακο 10 και 11 Μαρτίου διεξάγονται αγώνες στην Γ'...

Με ξεχωριστό τρόπο ξεκίνησε η νέα κολυμβητική σεζόν για τα δελφίνια της Κολυμβητικής Ακαδημίας «Νάουσα» αφού είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν, μετά την προετοιμασία τους στη κατασκήνωση «Ελαιώνες», σε 2...

Η Περιφερειακή Ενότητα Ημαθίας και ο Δήμος Ηρωικής Πόλης Νάουσας, σε συνεργασία με αθλητικούς, πολιτιστικούς συλλόγους και βετεράνους αθλητές στίβου του Δήμου Νάουσας, διοργανώνουν τον λαϊκό αγώνα «2ος...

Η Ανάβαση Καστανιάς που διεξάγεται στις 29-30 Σεπτεμβρίου 2018 θα είναι και φέτος ο μαγνήτης των Αναβάσεων στη Βόρεια Ελλάδα αφού αποτελεί τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος που γνωρίζει άνθηση...