Οι Βουλευτικές εκλογές στην Ημαθία από το 2000 μέχρι το 2015

Οι Βουλευτικές εκλογές στην Ημαθία από το 2000 μέχρι το 2015

Ολοκληρώνεται αυτό το Σαβ/κο στον «Λαό» η ιστορία των βουλευτικών εκλογών στην Ημαθία από το 1952 μέχρι το 2015. Στο σημερινό φύλλο η έρευνα του Απόστολου Ιωσηφίδη περιλαμβάνει στοιχεία, για τα κόμματα, τους υποψηφίους, τους ψήφους που έλαβαν και τους εκλεγμένους βουλευτές στο Νομό μας, από το 2000 έως τις εκλογές του 2015.


ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

ΣΤΗΝ ΗΜΑΘΙΑ (Μέρος Γ΄ )


Εκλογές της 9 Απριλίου 2000

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 137.038

Ψήφισαν: 110.179

Έγκυρα: 108.042

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 47.571

     Χρυσοχοΐδης Μιχαήλ 21.937 

     Γικόνογλου Μόσχος 7.496 

     Γεωργιάδης Αθανάσιος 7.373 

     Σιδηρόπουλος Αναστάσιος 4.648

     Χατζηιωαννίδης Βασίλειος 4.132 

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 47.247

     Χαλκίδης Μιχαήλ* 14.968 

     Φωτιάδης Ηλίας* 9.433 

     Κυριαζόπουλος Στέφανος 8.774 

     Καραπαναγιωτίδης Στέφανος 7.316 

     Βασιάδης Αναστάσιος 5.222 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 5.433

     Μπόσκου Μαρία 2.327 

     Ουζουνίδου Μορφω 863 

     Χατζηθεοδωρίδης Χαράλαμπος 604 

     Ιακωβίδης Ηλίας 502 

     Τσεχελίδης Γεώργιος 341 

Δημοκρατικό Κοινωνικό Κίνημα (ΔΗΚΚΙ) 3.322

     Χρυσοστομίδης Εμμανουήλ 1.004 

     Ηλιάδης Ηλίας 664 

     Δημητριάδης Δαμιανός 423 

     Φιλιππίδης Δαμιανός 312 

     Τάτσικας Κωνσταντίνος 291 

Συνασπισμός της Αριστεράς & της Προόδου 2.301

     Γιαννούλης Φίλιππος 699 

     Γκαβαϊσές Κωνσταντίνος 293 

     Διάκογλου Ιωάννης 291 

     Μπούρας Δημήτριος 208 

     Μπόφτσης Χρήστος 141 

Δημοκρατική Περιφερειακή Ένωση 805

     Αμοιρίδης Αλέξανδρος  

     Ιορδανίδης Δημήτριος  

     Μάρτος Δημήτριος  

     Χατζηκώστας Αθανάσιος  

Ένωση Κεντρώων 379

     Μερτεβεντζής Ιωάννης  

     Μπέης Κωνσταντίνος  

     Παραστατίδης Αναστάσιος  

     Συμεωνίδης Μιχαήλ  

Δημοσθένης Βεργής-Έλληνες Οικολόγοι  246

     Ασλάνης Δημήτριος  

     Θεοδωροπούλου Ευσταθία  

     Καραβία Ουρανία  

     Τζαβάρας Σταύρος  

Πρώτη Γραμμή 141

     Θεοδοσόπουλος Ελευθέριος  

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας Μαρξιστικό-Λενινιστικό (ΚΚΕ μ-λ) 105

     Βοζίκη Ελένη  

     Κυζιρίδης Αναστάσιος  

Εθνική Συμμαχία 98

     Μιχαλόπουλος Ιωάννης  

Μαρξιστικό-Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μ-Λ ΚΚΕ) 60

     Δουΐτσης Χρήστος  

Κόμμα Ελληνισμού 58

     Στεφανίδου Φερσούλα  

Μέτωπο Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΜΕΡΑ) 39

     Μπαμίχας Νικόλαος  

Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΑΣΚΕ) 34

     Κεφαλογιάννης Κωνσταντίνος  

Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (ΟΑΚΚΕ) 23

     Στεφοπούλου Αργυρώ  

Λοιπά Κόμματα  3

Εθνικό Πατριωτικό Μέτωπο (ΕΠΑΚ)   

     Σούμπουρος Γεώργιος  

     Ολυμπισμός  

     Παπαστέργιος Αθανάσιος  

*** Η ανάρτηση των αποτελεσμάτων των εκλογών 2000 στον διαδικτυακό τόπο του ΥΠΕΣ περιορίζεται στην παράθεση της επίδοσης των Κομμάτων (δεν παραθέτει την σταυροδοσία των υποψηφίων Βουλευτών). Η παρατιθέμενη σταυροδοσία προέρχεται από την ανακοίνωση του οικείου Πρωτοδικείου, όπως δημοσιεύθηκε στην Εφ. «Λαός» (περιλαμβάνει μόνον τους υποψηφίους των μεγαλύτερων σε εκλογική δύναμη Σχηματισμών).


Εκλογές της 7 Μαρτίου 2004

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 138.257

Ψήφισαν: 113.966

Έγκυρα: 111.729

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 51.944

     Χαλκίδης Μιχαήλ* 18.361 

     Φωτιάδης Ηλίας* 10.968 

     Καραπαναγιωτίδης Κωνσταντίνος 10.680 

     Κουτσαντάς Γεώργιος 7.605 

     Παγκάκος Γεώργιος 2.645 

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 40.053

     Χρυσοχοΐδης Μιχαήλ* 17.297 

     Σιδηρόπουλος Αναστάσιος* 9.417 

     Γικόνογλου Αθανάσιος 8.177 

     Μαρκοβίτης Γρηγόριος 5.093 

     Μωραλίδης Χρήστος 2.745 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 5.967

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα 1.744 

     Τρεμπελής Χρήστος 1.546 

     Παπαδοπούλου Μαρία 675 

     Κούγκας Αριστοτέλης 618 

     Κωνσταντίνου Θωμάς 409 

Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) 3.975

     Βαφείδης Στέφανος 1.156 

     Βαϊνάς Ιωάννης 839 

     Θεοδοσόπουλος Ελευθέριος 619 

     Μηδούρης Δημήτριος 350 

     Στεφανίδου Φερσούλα 280 

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) 2.106

     Γιαννούλης Φίλιππος 577 

     Πύρκας Αργύριος 259 

     Γωνιάδης Οδυσσεύς 196 

     Ορφανίδης Κωνσταντίνος 182 

     Μπούρας Δημήτριος 167 

Δημοκρατικό Κοινωνικό Κίνημα (ΔΗΚΚΙ) 1.828

     Υφαντίδου Αρετή 447 

     Δημητριάδης Δαμιανός 375 

     Κωτοπούλης Κωνσταντίνος 170 

     Τάτσικας Κωνσταντίνος 156 

     Τάντσης Αναστάσιος 73 

Ένωση Κεντρώων 285

     Μερτεβεντζής Ιωάννης  

     Νανόπουλος-Νάνος Δημήτριος  

     Παραστατίδης Αναστάσιος  

     Συμεωνίδης Μιχαήλ  

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας Μαρξιστικό-Λενινιστικό (ΚΚΕ μ-λ) 149

     Κοτίδης Κωνσταντίνος  

     Σκορδάνης Στέφανος  

Αντικαπιταλιστική Συμμαχία 84

     Δούκα Βασιλική  

Μέτωπο Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΜΕΡΑ) 84

     Μπαμίχας Νικόλαος  

Μαρξιστικό-Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μ-Λ ΚΚΕ) 82

     Ιωακειμίδης Χρήστος  

Ελληνικό Μέτωπο 71

     Ορφανίδης Γρηγόριος  

Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΑΣΚΕ) 37

     Κουπίδου Βαρβάρα  

Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (ΟΑΚΚΕ) 35

     Στεφοπούλου Αργυρώ  

Μεμονωμένοι υποψήφιοι 29

*** Η ανάρτηση των αποτελεσμάτων των εκλογών 2004 στον διαδικτυακό τόπο του ΥΠΕΣ περιορίζεται στην παράθεση της επίδοσης των Κομμάτων (δεν παραθέτει την σταυροδοσία των υποψηφίων Βουλευτών). Η παρατιθέμενη σταυροδοσία παρουσιάζεται όπως δημοσιεύθηκε στην Εφ. «Λαός» (περιλαμβάνει μόνον τους υποψηφίους των μεγαλύτερων σε εκλογική δύναμη Σχηματισμών, και δεν καλύπτει το σύνολο των Εκλογικών Τμημάτων, αλλά 288/290 για την ΝΔ και το ΠΑΔΟΚ, 284/290 για τον ΛΑΟΣ, 283/290 για το ΚΚΕ, 266/290 για το ΔΗΚΚΙ, και 255/290 για τον Συνασπισμό).


Εκλογές της 16 Σεπτεμβρίου 2007

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 138.900

Ψήφισαν: 111.743

Έγκυρα: 108.811

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 46.600

     Χαλκίδης Μιχαήλ* 22.053 

     Φωτιάδης Ηλίας* 16.253 

     Τσαβδαρίδης Λάζαρος* 10.692 

     Γκιουρτζής Ιωάννης 9.165 

     Βλαχόπουλος Κωνσταντίνος 8.177 

     Σκουμπόπουλος Χρήστος 6.417 

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 42.485

     Σιδηρόπουλος Αναστάσιος* 17.055 

     Γικόνογλου Αθανάσιος 12.730 

     Μούρνος Δημήτριος 11.350 

     Ταχματζίδης Δημήτριος 8.923 

     Χαρίση Αντωνία 7.779 

     Τόλκας Άγγελος 7.427 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 8.248

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα 2.973 

     Τρεμπελής Χρήστος 2.696 

     Παπαδοπούλου Μαρία 1.677 

     Ζωγράφου Όλγα 1.568 

     Αλευράς Χρήστος 1.228 

     Παυλίδης Ιορδάνης 954 

Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) 5.053

     Βαφείδης Στέφανος 1.679 

     Αναστασιάδης Σπυρίδων 1.302 

     Ζαφειράτου Αικατερίνη 954 

     Σακλάς Ξενοκράτης 871 

     Γκαντήρης Απόστολος 706 

     Μηδούρης Δημήτριος 410 

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) 3.430

     Καρανίκα Ξανθίππη 958 

     Μάρας Θωμάς 599 

     Μουρατίδης Γεώργιος 542 

     Γιαλαμάς Αναστάσιος 534 

     Μόρας Γεώργιος 496 

     Ντίνας Χάρης 390 

Δημοκρατική Αναγέννηση 1.138

     Κωνσταντινίδης Θεοφάνης 396 

     Κωνσταντούδης Βασίλειος 343 

     Γιώτας Κωνσταντίνος 331 

Οικολόγοι Πράσινοι 877

     Μαγγανάρη Ασημίνα 365 

     Καναβάς Δημήτριος 183 

     Παρίσης Αθανάσιος 143 

     Ροδαφηνός Γεώργιος 90 

Ένωση Κεντρώων 264

     Κατρανίδης Τηλέμαχος 80 

     Κωνσταντινίδου Χρυσή 59 

     Κατσίκας Νικόλαος 57 

     Μερτεβεντζής Ιωάννης 31 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας Μαρξιστικό-Λενινιστικό (ΚΚΕ μ-λ) 229

     Κοτίδης Κωνσταντίνος 104 

     Σκορδάνης Στέφανος 76 

Μαρξιστικό-Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μ-Λ ΚΚΕ) 168

     Ιωακειμίδης Χρήστος 59 

     Παπαδόπουλος Χαράλαμπος 59 

Φιλελεύθερη Συμμαχία 102

     Ζαφειρακοπούλου Αικατερίνη 32 

Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝΑΝΤΙΑ) 102

     Φρυσσά Γρηγορία 33 

     Αρβανιτίδης Γεώργιος 27 

     Βυθούλκας Παύλος 17 

     Λύκος Επαμεινώνδας 16 

Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (ΟΑΚΚΕ) 65

     Στεφοπούλου Αργυρώ 9 

Μέτωπο Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΜΕΡΑ) 65

     Κεχαγιάς Γεώργιος 16


Εκλογές της 4 Οκτωβρίου 2009

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 138.093

Ψήφισαν: 107.932

Έγκυρα: 105.007

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 45.483

     Σιδηρόπουλος Αναστάσιος* 19.382 

     Γικόνογλου Αθανάσιος* 14.038 

     Τόλκας Άγγελος* 11.676 

     Μούρνος Δημήτριος 10.434 

     Ταχματζίδης Δημήτριος 8.101 

     Χαρίση Αντωνία 7.595 

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 38.858

     Χαλκίδης Μιχαήλ* 17.700 

     Τσαβδαρίδης Λάζαρος 17.292 

     Φωτιάδης Ηλίας 9.878 

     Μπατσαρά Γεωργία 6.417 

     Ιακωβίδου Ολυμπία 3.971 

     Μπρανιώτης Γρηγόριος 2.648 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 7.257

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα 2.681 

     Τρεμπελής Χρήστος 1.854 

     Παπαδοπούλου Μαρία 1.573 

     Καρτσιούνης Γεώργιος 1.495 

     Ζωγράφου Όλγα 1.212 

     Αλευράς Χρήστος 1.101 

Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) 6.469

     Γιαννούτσου Σταυρούλα 1.914 

     Σακλάς Ξενοκράτης 1.766 

     Βαφείδης Στέφανος 1.687 

     Μανωλοπούλου Ελισάβετ 977 

     Μπέκας Δημήτριος 849 

     Τσιάρτας Χρήστος 775 

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) 3.320

     Γιαλαμά Γεωργία 913 

     Καρανίκα Ξανθίππη 738 

     Μουρατίδης Γεώργιος 566 

     Μόρας Γεώργιος 490 

     Χαμπίδης Δημήτριος 464 

     Κιοσέογλου Ελευθέριος 291 

Οικολόγοι Πράσινοι 1.439

     Ζουμπουλίδου Ελένη 546 

     Βερβερίδης Κωνσταντίνος 363 

     Λογγινίδης Παναγιώτης 215 

     Κυρίμης Χρήστος 138 

Δημοκρατική Αναγέννηση 562

     Ιωσηφίδης Νικόλαος 288 

     Ρότζιου Δέσποινα 238 

Δημοσθένης Βεργής Έλληνες Οικολόγοι 280

     Κωτσίδου Ευθυμία 137 

Ένωση Κεντρώων 247

     Ιωακειμίδης Αθανάσιος 67 

     Κωνσταντινίδου Χρυσή 48 

     Μέσκας Δημήτριος 32 

     Συμεωνίδης Μιχαήλ 25 

Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή 247

     Χλωρίδης Θεόδωρος 125 

Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) 203

     Κολοβού Μαρία 37 

     Παπαδοπούλου Δέσποινα 35 

     Καλαϊτσίδης Θεόδωρος 25 

     Κερεστετζή Βασιλεία 20 

     Ματίκας Λάμπρος 15 

     Παντσής Νικόλαος 8 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας Μαρξιστικό-Λενινιστικό (ΚΚΕ μ-λ) 156

     Αβουζουκλκίδου Δήμητρα 53 

Κοινωνία Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών του Καποδίστρια 142

     Λουτσίδου Αθανασία 57 

Μαρξιστικό-Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Μ-Λ ΚΚΕ) 131

     Ιωακειμίδης Χρήστος 35 

Δημοκρατικοί 101

     Παπασταϊκούδης Παναγιώτης 41 

Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα 79

     Αλεβιζόπουλος Αριστόβουλος 20 

Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (ΟΑΚΚΕ) 33

     Οικονομάκη Αρετή 5


Εκλογές της 6 Μαΐου 2012

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 137.302

Ψήφισαν: 96.922

Έγκυρα: 94.538

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 20.221

     Τσαβδαρίδης Λάζαρος 10.647 

     Βεσυρόπουλος Απόστολος 6.966 

     Μπατσαρά Γεωργία 4.501 

     Γιαννούτσου Σταυρούλα 3.311 

     Πατσίκας Ζήσης 2.592 

     Μάμαλης Χρήστος 2.458 

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 15.524

     Τόλκας Άγγελος* 6.636 

     Σιδηρόπουλος Αναστάσιος 5.262 

     Γικόνογλου Αθανάσιος 3.486 

     Μπαλτατζίδου Θεοδώρα 3.112 

     Σιδηροπούλου Χρυσάνθη 1.561 

     Καρανικολοπούλου Τριανταφυλλιά 813 

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) 12.267

     Καρανίκα Ξανθίππη* 2.900 

     Σιδηροπούλου Κυριακή 2.725 

     Μόρας Γεώργιος 2.157 

     Ορφανίδης Κωνσταντίνος 2.019 

     Χαμπίδης Δημήτριος 1.804 

     Πύρκας Κωνσταντίνος 1.552 

Ανεξάρτητοι Έλληνες 11.771

     Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος* 3.731 

     Αλδάκου Μαρία 3.549 

     Κυριακίδης Γεώργιος 2.414 

     Γαλλίκας Νικόλαος 2.037 

     Γιάγκογλου Αντώνιος 1.436 

     Ταραλάς Χρήστος 696 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 8.532

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα* 2.558 

     Καρτσιούνης Γεώργιος 2.357 

     Τσίτσης Αθανάσιος 2.306 

     Ζωγράφου Όλγα 1.796 

     Πουρσανίδου Σοφία 1.568 

     Μπόμπολης Νικόλαος 1.016 

Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή 7.283

     Σταύρου Ηλίας 2.435 

     Πατσαλής Αθανάσιος 2.184 

     Τσώρη Δήμητρα 1.702 

     Τσιουλής Βασίλειος 1.298 

Δημοκρατική Αριστερά (ΔΗΜΑΡ) 5.633

     Τσαπαρόπουλος Πέτρος 1.470 

     Γιαννούλης Φίλιππος 1.272 

     Τσέλιος Σταύρος 1.105 

     Γιαννούση-Αυγερινού Φανή 932 

     Μαραντίδης Αθανάσιος 548 

     Μεντίρογλου Φωτεινή 458 

Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) 2.961

     Τσιάρτας Χρήστος 714 

     Αγγελής-Χατζηπαυλίδης Νικόλαος 702 

     Βαρακλής Γεώργιος 545 

     Λογγιζίδου Αλεξάνδρα 523 

     Ιωαννίδης Ιωάννης 475 

     Βραχάς Γεώργιος 293 

Οικολόγοι Πράσινοι 2.001

     Παπουλίδου Μαρία 657 

     Αγγελόγλου Ιωάννης 561 

     Κουντουνιώτης Δημήτριος 299 

     Χαλαγιάννης Ιωάννης 191 

Δημοκρατική Συμμαχία-Ντόρα Μπακογιάννη 1.151

     Αυγέρος Αντώνιος 448 

     Λιολιόπουλος Νικόλαος 311 

     Ρηγάκη Χριστίνα 159 

     Κυρζίδη Γιωρήντα-Αλεξία 154 

Κίνημα Δεν Πληρώνω 1.005

     Ηλία Πηνελόπη 347 

Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) 971

     Μουσκεφτάρα Αναστασία 215 

     Σουνάπογλου Θωμάς 199 

     Πασχούλας Κωνσταντίνος 194 

     Γαβριηλίδου Μαρίνα 140 

     Παρχαρίδου Μαρία 93 

     Γιάννοβιτς Σεβαστή 89 

Δημιουργία Ξανά-Θάνος Τζήμερος 892

     Νέμπι Καταλίνα-Ντιάνα 364 

Δράση-Φιλελεύθερη Συμμαχία 852

     Ιωάννου Αρετή 327 

Ένωση Κεντρώων 679

     Ζόμπολα Ανδριανή 160 

     Χατζηνικολάου Μαρία 133 

     Συμεωνίδης Μιχαήλ 115 

     Κατσίκας Νικόλαος 106 

Κόμμα Πειρατών Ελλάδας 657

     Κύρου Ηλίας 305 

Κοινωνία Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών του Καποδίστρια 591

     Παναγιωτίδης Αναστάσιος 361 

Κοινωνική Συμφωνία 572

     Κωστογλίδου Γεωργία-Παρθένα 275 

     Πινίδου Σοφία 214 

Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας 438

     Ντούφας Βασίλειος 244 

ΚΚΕ (μ-λ) Μ-Λ ΚΚΕ Εκλογική Συνεργασία 272

     Μαυρόπουλος Βασίλειος 98 

     Μωραϊτοπούλου Μαρία 75 

ΕΕΚ-Τροτσικστές-Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα 139

     Μπάτζιου Ουρανία 37 

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας (ΟΚΔΕ) 68

     Ζιβιλδή (Λαχάνη) Ευδοξία 27 

Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (ΟΑΚΚΕ) 58

     Οικονομάκη Αρετή 7


Εκλογές της 17 Ιουνίου 2012

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 137.324

Ψήφισαν: 91.798

Έγκυρα: 90.893

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 27.411

     Τσαβδαρίδης Λάζαρος*  

     Βεσυρόπουλος Απόστολος*  

     Μπατσαρά Γεωργία*  

     Γιαννούτσου Σταυρούλα  

     Πατσίκας Ζήσης  

     Κυριακίδης Γεώργιος  

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ)-Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο 21.477

     Καρανίκα Ξανθίππη  

     Σιδηροπούλου Κυριακή  

     Μόρας Γεώργιος  

     Ορφανίδης Κωνσταντίνος  

     Χαμπίδης Δημήτριος  

     Πύρκας Κωνσταντίνος  

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 13.510

     Τόλκας Άγγελος  

     Σιδηρόπουλος Αναστάσιος  

     Γικόνογλου Αθανάσιος  

     Μπαλτατζίδου Θεοδώρα  

     Σιδηροπούλου Χρυσάνθη  

     Καρανικολοπούλου Τριανταφυλλιά  

Ανεξάρτητοι Έλληνες 8.003

     Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος*  

     Γαλλίκας Νικόλαος  

     Γιάγκογλου Αντώνιος  

     Ταραλάς Χρήστος  

     Πελεκίδου Ελένη  

     Πρεπουτσίδης Γεώργιος  

Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή 7.199

     Σταύρου Ηλίας  

     Πατσαλής Αθανάσιος  

     Τσώρη Δήμητρα  

     Τσιουλής Βασίλειος  

     Σαρηγιαννίδης Γρηγόριος  

Δημοκρατική Αριστερά (ΔΗΜΑΡ) 4.465

     Τσαπαρόπουλος Πέτρος  

     Γιαννούλης Φίλιππος  

     Τσέλιος Σταύρος  

     Μαραντίδης Αθανάσιος  

     Μεντίρογλου Φωτεινή  

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 3.898

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα  

     Τσίτσης Αθανάσιος   

     Καρτσιούνης Γεώργιος  

     Μπόμπολης Νικόλαος   

     Πουρσανίδου Σοφία  

     Ζωγράφου Όλγα  

Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) 1.592

     Τσιάρτας Χρήστος  

     Αγγελής-Χατζηπαυλίδης Νικόλαος  

     Βαρακλής Γεώργιος  

     Λογγιζίδου Αλεξάνδρα  

     Ιωαννίδης Ιωάννης  

     Βραχάς Γεώργιος  

Δημιουργία Ξανά-Δράση-Φιλελεύθερη Συμμαχία 952

     Ιωάννου Αρετή  

     Κοσιώρη Γεωργία  

     Ράπτης Ολύμπιος  

     Κυμηνά Σοφία  

Οικολόγοι Πράσινοι 587

     Αγγελόγλου Ιωάννης   

     Κακάρογλου Ευάγγελος  

     Χαλαγιάννης Ιωάννης  

     Παπουλίδου Μαρία  

     Κωστοπούλου Ειρήνη  

     Παντόπουλος Πέτρος  

Κίνημα Δεν Πληρώνω 422

     Ηλία Πηνελόπη  

Ένωση Κεντρώων 294

     Ζόμπολα Ανδριανή  

     Κατσίκας Νικόλαος   

     Συμεωνίδης Μιχαήλ  

     Χατζηνικολάου Μαρία  

Κοινωνία Πολιτική Παράταξη Συνεχιστών του Καποδίστρια 282

     Παναγιωτίδης Αναστάσιος  

Κόμμα Πειρατών Ελλάδας 234

     Κύρου Ηλίας  

Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) 228

     Γιάννοβιτς Σεβαστή   

     Μουσκεφτάρα Αναστασία   

     Παπαχρυσοστομίδης Λάζαρος  

     Παρχαρίδου Μαρία   

     Σουνάπογλου Θωμάς  

Εθνική Ελπίδα 210

     Βασιλειάδης Ευγένιος  

     Αναστασιάδης Σπυρίδων  

     Γιώτας Βασίλειος  

ΚΚΕ (μ-λ) Μ-Λ ΚΚΕ Εκλογική Συνεργασία 129

     Ιωακειμίδης Χρήστος  

     Μωραϊτοπούλου Μαρία  

*** Στις εκλογές του Ιουνίου 2012 δεν ίσχυσε ο σταυρός προτίμησης, αλλά η λίστα: «Σε περίπτωση που οι βουλευτικές εκλογές διενεργούνται μέσα σε δεκαοκτώ μήνες από τις προηγούμενες, δεν εφαρμόζονται για τις εκλογές αυτές οι περί εκλογής βουλευτών με σταυρό προτίμησης διατάξεις του παρόντος {= Π.Δ. 26/2012}, αλλά οι περί σειράς καταλήψεως εδρών διατάξεις (λίστα) του Π.Δ. 152/1985, που επαναφέρονται σε ισχύ και εφαρμόζονται κάθε φορά για την περίπτωση αυτή» (άρθρο 72 § 11 του Π.Δ. 26/2012).


Εκλογές της 25 Ιανουαρίου 2015

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 135.534

Ψήφισαν: 93.441

Έγκυρα: 91.396

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) 31.021

     Λαπαβίτσας Κωνσταντίνος* 13.396 

     Καρασαρλίδου Ευφροσύνη* 6.603 

     Ουρσουζίδης Γεώργιος* 6.363 

     Αντωνίου Χρήστος 6.059 

     Παπαγιαννούλη Ευαγγελία 5.552 

     Χαμπίδης Δημήτριος 5.160 

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 26.387

     Βεσυρόπουλος Απόστολος*  11.025 

     Τσαβδαρίδης Λάζαρος 10.487 

     Μπαρτζώκας Αναστάσιος 6.696 

     Μπατσαρά Γεωργία 4.639 

     Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος 3.743 

     Εμμανουηλίδης Απόστολος 2.459 

Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή 6.834

     Τσακίρης Μιχαήλ 3.379 

     Τσιουλής Βασίλειος  1.545 

     Χασιώτης Γεώργιος 1.249 

     Τσιορλίνη Μαρία 1.160 

     Χουζάνα Άννα 726 

     Χλωρίδης Θεόδωρος 485 

Ανεξάρτητοι Έλληνες-Εθνική Πατριωτική Συμμαχία-ΑΚΚΕΛ-Λευκό-Πυρ.Ελλ. 4.916

     Παπαδοπούλου Αδαμαντία-Ελένη 1.704 

     Γαλλίκας Νικόλαος 1.269 

     Δημητριάδης Γεώργιος 942 

     Γουλτίδης Αλέξανδρος 917 

     Μακρυγιάννης Χρήστος 531 

     Μαλλιάρος Ηλίας 155 

Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 4.819

     Καραβασίλης Φώτιος 1.701 

     Απατσίδης Ιωάννης 1.478 

     Βασιλειάδου Ιφιγένεια  1.245 

     Ζησέκα Δήμητρα 1.012 

     Ιγνατιάδης Αναστάσιος 428 

Το Ποτάμι 4.582

     Κουπίδης Σωτήριος 1.401 

     Ιωσηφίδου-Αποστόλου Παναΐλα 1.040 

     Σπανίδου Αφροδίτη 834 

     Μοσχόπουλος Ιωάννης 769 

     Λιόλιος Θωμάς 556 

     Τόλιος Αναστάσιος 521 

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 4.501

     Παπαδοπούλου Μαρία 1.265 

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα 1.246 

     Ζοπουνίδης Γεώργιος 1.176 

     Τσίτσης Αθανάσιος  1.076

     Ζωγράφου Όλγα 749 

     Ιακωβίδης Ηλίας 623 

Ένωση Κεντρώων 2.300

     Δαμιανίδης Πολυχρόνης 738 

     Κουζιώρτης Θωμάς 579 

     Μαυροδόντη Αργυρώ 378 

     Σουλουτζιδάκη Βιργινία-Παρασκευή 346 

Τελεία-Απόστολος Γκλέτσος 1.900

     Στανίση Αικατερίνη 1.035 

     Ζαρκάδας Χρήστος 617 

     Δίμπαλας Νικόλαος 343 

Κίνημα Δημοκρατών Σοσιαλιστών (ΚΙΔΗΣΟ) 1.712

     Τόλκας Άγγελος 1.081 

     Λαμπίρη Άννα 384 

     Ασλάνογλου Στυλιανός 330 

     Βαλσάμης Χρήστος 154 

     Πετρακόπουλος Ευστράτιος 126 

Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑΟΣ) 1.452

     Σακλάς Ξενοκράτης 496 

     Αγγελή Χριστίνα 383 

     Τσιάρτας Χρήστος 293 

     Φωτόπουλος Αλέξανδρος 208 

     Μηδούρης Ιωάννης 178 

     Σουκιάς Δημήτριος 155 

Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή (ΑΝΤΑΡΣΥΑ)-ΜΑΡΣ 395

     Κουβακάς Γεώργιος 165 

     Γιάννοβιτς Σεβαστή 153 

Πράσινοι-Δημοκρατική Αριστερά 328

     Σπίγκου Άννα 88 

     Φωκά Θεοδώρα 82 

     Ποζίδης Παύλος 69 

     Χαλαγιάννης Ιωάννης 49 

ΚΚΕ (μ-λ) Μ-Λ ΚΚΕ Εκλογική Συνεργασία 93

     Καρβαγιώτη Αναστασία 28 

     Μωραϊτοπούλου Μαρία 24 

Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης (ΕΔΕΜ) 81

     Παπαδημητρίου Ευφροσύνη 30 

ΕΕΚ-Τροτσικστές-Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα 43

     Μουχτόγλου Κυριακή 12 

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας (ΟΚΔΕ) 32

     Λαχάνης Τηλέμαχος


Εκλογές της 20 Σεπτεμβρίου 2015

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 135.836

Ψήφισαν: 81.286

Έγκυρα: 79.368

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) 27.204

     Καρασαρλίδου Ευφροσύνη*  

     Ουρσουζίδης Γεώργιος*  

     Αντωνίου Χρήστος*  

     Παπαγιαννούλη Ευαγγελία  

     Τσιάνος Δημήτριος  

     Τουτουντζίδου Μαριάνθη  

Νέα Δημοκρατία (ΝΔ) 21.876

     Βεσυρόπουλος Απόστολος*   

     Τσαβδαρίδης Λάζαρος  

     Μπαρτζώκας Αναστάσιος  

     Μπατσαρά Γεωργία  

     Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος  

     Εμμανουηλίδης Απόστολος  

Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή 7.347

     Τσακίρης Μιχαήλ  

     Τσιουλής Βασίλειος   

     Μαρουφίδου Μαρία  

     Μπαλτατζίδης Νικόλαος  

     Γρηγοριάδου Ευαγγελία  

Δημοκρατική Συμπαράταξη (ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ) 5.424

     Καραβασίλης Φώτιος  

     Απατσίδης Ιωάννης  

     Ακριβόπουλος Λεωνίδας  

     Βασιλειάδου Ιφιγένεια   

     Τσιλογιάννης Κωνσταντίνος  

     Γκιόνογλου Χαράλαμπος  

Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 4.076

     Παπαδοπούλου Μαρία  

     Ταμπάκη-Σοφρόνωφ Ιωάννα  

     Ζοπουνίδης Γεώργιος  

     Τσίτσης Αθανάσιος   

     Ζωγράφου Όλγα  

     Ιακωβίδης Ηλίας  

Ένωση Κεντρώων 3.142

     Δαμιανίδης Πολυχρόνης  

     Δίμπαλας Νικόλαος  

     Λαμπίδης Ιωάννης  

     Καραμπουλάτ Ελένα  

     Καλιάνης Βασίλειος  

Ανεξάρτητοι Έλληνες-Εθνική Πατριωτική Συμμαχία 2.837

     Παπαδοπούλου Αδαμαντία-Ελένη  

     Βέτσος Ανδρέας  

     Λιάτος Θωμάς-Νέστωρ  

     Δημητριάδου Σμαρώ  

     Μαλλιάρος Ηλίας  

     Περιφανόπουλος Αντώνιος  

Λαϊκή Ενότητα 2.501

     Αποστολόπουλος Αθανάσιος  

     Αργυρίου Ιωάννης  

     Ηλιάδης Νικόλαος  

     Κιοσέογλου Ελευθέριος  

     Χατζοπούλου Ελένη  

     Χαρίση Μαρία  

Το Ποτάμι 2.303

     Κουπίδης Σωτήριος  

     Ιωσηφίδου-Αποστόλου Παναΐλα  

     Σπανίδου Αφροδίτη  

     Μοσχόπουλος Ιωάννης  

     Λιόλιος Θωμάς  

     Τόλιος Αναστάσιος  

Κοινωνία 856

     Κοτίδης Βασίλειος  

ΑΝΤΑΡΣΥΑ-ΕΕΚ 604

     Κουβακάς Γεώργιος  

     Μόχλας Θεοχάρης  

     Γιάννοβιτς Σεβαστή  

     Παπαχρυσοστομίδης Λάζαρος  

Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο (ΕΠΑΜ) 521

     Αραμπατζής Βασίλειος  

     Τσενεκίδης Ιωάννης  

Δημιουργία Ξανά-Θάνος Τζήμερος 439

     Χολέβα Βασιλική  

ΚΚΕ (μ-λ) Μ-Λ ΚΚΕ Εκλογική Συνεργασία 142

     Καρβαγιώτη Αναστασία  

     Μωραϊτοπούλου Μαρία  

Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (ΟΑΚΚΕ) 51

     Μαστοράκη Ροζέλλα  

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας (ΟΚΔΕ) 45

     Λαχάνης Τηλέμαχος  

*** Στις εκλογές του Σεπτεμβρίου 2015 δεν ίσχυσε ο σταυρός προτίμησης, αλλά η λίστα: «Σε περίπτωση που οι βουλευτικές εκλογές διενεργούνται μέσα σε δεκαοκτώ μήνες από τις προηγούμενες, δεν εφαρμόζονται για τις εκλογές αυτές οι περί εκλογής βουλευτών με σταυρό προτίμησης διατάξεις του παρόντος {= Π.Δ. 26/2012}, αλλά οι περί σειράς καταλήψεως εδρών διατάξεις (λίστα) του Π.Δ. 152/1985, που επαναφέρονται σε ισχύ και εφαρμόζονται κάθε φορά για την περίπτωση αυτή» (άρθρο 72 § 11 του Π.Δ. 26/2012).


Εκλογές της 7 Ιουλίου 2019

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Πρόκειται για την 68η εκλογική αναμέτρηση (για την ανάδειξη Βουλής) από συστάσεως Ελληνικού Κράτους, αλλά είναι μόλις η τρίτη φορά κατά την οποία οι βουλευτικές εκλογές διεξάγονται κατά μήνα Ιούλιο: έχουν προηγηθεί οι εκλογές του 1844 (που διεξήχθησαν τμηματικά σε διάφορες εκλογικές περιφέρειες, με συνολική διάρκεια περίπου ένα εξάμηνο!), και οι εκλογές του 1875 (στις 18-21 Ιουλίου). Και επειδή οι δυο προηγούμενες «ιουλιανές» βουλευτικές εκλογές είχαν γίνει στην «παλιά Ελλάδα», οι σημερινές εκλογές του 2019 είναι, για τις «Νέες Χώρες» οι πρώτες που διεξάγονται Ιούλιο μήνα. Ενώ, στις 7 του μηνός έχουν διενεργηθεί οι εκλογές: της 7 Απριλίου 1885, της 7 Φεβρουαρίου 1899, της 7 Νοεμβρίου 1926 και της 7 Μαρτίου 2004.  Τέλος, ο Ιούλιος ήταν ο μήνας δυο δημοψηφισμάτων: του «νόθου» δημοψηφίσματος της 29 Ιουλίου 1973 που προκήρυξε το δικτατορικό καθεστώς της 21 Απριλίου 1967, και του δημοψηφίσματος της 5 Ιουλίου 2015 (με την «διπλή» ανάγνωση και την αντίστοιχη «εφαρμογή» του αποτελέσματός του).-


Εκλογές της 16 Φεβρουαρίου 1964

(Συμπληρωματικά του Α΄ μέρους της έρευνας)

Εκλογική Περιφέρεια: Νομός Ημαθίας

Έδρες: 4

Εγγεγραμμένοι: 72.420

Ψήφισαν: 61.789

Έγκυρα: 61.534

Υποψήφιοι Βουλευτές (οι εκλεγέντες *)  

Ένωσις Κέντρου 33.122

     Παπαδάκης-Στάικος Ιωάννης* 10.816 

     Γιαμάς Ιωάννης* 9.662 

     Παπαδόπουλος Φιλοκτήμων* 8.941 

     Κατσάνος Γρηγόριος 2.949 

Συνασπισμός ΕΡΕ-Προοδευτικών 18.937

     Χατζηδημητρίου Δημήτριος* 5.728 

     Βλαχόπουλος Δημήτριος 5.262 

     Παναγιωτίδης Νικόλαος 4.832 

     Τσαμπάζης Ιωάννης 2.585 

Ενιαία Δημοκρατική Αριστερά (ΕΔΑ) 9.475

     Αληχανίδης Ιωάννης 6.699 

     Αναστασόπουλος Κωνσταντίνος 1.232 

     Κιάου Ευθυμία 1.021 

     Μαργαρίτης Αντώνιος 241 

Μεμονωμένοι υποψήφιοι 

     Κυριακίδης Λάμπρος -- 

Πηγή:

Υπουργείο Εσωτερικών, «Αποτελέσματα των Βουλευτικών Εκλογών της 16ης Φεβρουαρίου 1964», έκδ. Εθνικού Τυπογραφείου, 1965.


Πηγές:

Εκλογές 2000

http://eklogesapps.ypes.gr/ekloges/content/gr/elec_data/2000NE_per_res.asp?per_id=12

Αρχείο Εφημερίδας «Λαός», φ. 28-03-2000, 31-03-2000, 11-04-2000, 12-04-2000, 13-04-2000.

 Εκλογές 2004

http://eklogesapps.ypes.gr/ekloges/content/gr/elec_data/2004NE_per_res.asp?per_id=12

Αρχείο Εφημερίδας «Λαός», φ. 05-03-2004, 07-03-2004, 08-03-2004.

 Εκλογές 2007

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2007/pages/index.html?periferia_data.html?id=12

 Εκλογές 2009

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2009/pages/index.html?lang=el&go=periferia_data.html%3Fid%3D12

 Εκλογές 2012-Μάιος

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012a/public/index.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22ep%22,%22id%22:12}}

 Εκλογές 2012-Ιούνιος

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012B/public/index.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22ep%22,%22id%22:12}}

 Εκλογές 2015-Ιανουάριος

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2015a/v/public/index.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22ep%22,%22id%22:%2212%22}}

 Εκλογές 2015-Σεπτέμβριος

http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2015b/v/public/index.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22ep%22,%22id%22:%2212%22}}

Εφημερίδα Λαός
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: Εφημερίδα Λαός - Τοπική Εφημερίδα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ο Γεώργιος Τοπαλίδης προτείνεται για διοικητής της 3ης ΥΠΕ Μακεδονίας

Ο Γεώργιος Τοπαλίδης προτείνεται για διοικητής της 3ης...

Ανακοινώθηκαν τα ονόματα που προτείνει το Υπουργείο...

300 βιβλία και λευκώματα από τον  Γιάννη και την  Μαίρη Ναζλίδη στη Βιβλιοθήκη του Γιαννακοχωρίου

300 βιβλία και λευκώματα από τον Γιάννη και την Μαίρη...

Ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Βυζαντινός Πολιτισμός, η Ιστορία,...

Ορκίζονται ο νέος δήμαρχος Νάουσας,   οι δημοτικοί και   κοινοτικοί σύμβουλοι

Ορκίζονται ο νέος δήμαρχος Νάουσας, οι δημοτικοί και ...

Την Πέμπτη 29 Αυγούστου στο Θερινό Δημοτικό Θέατρο  Η...

Δημήτρης Μαυρογιώργος:   Διευθετήθηκε το θέμα   της μισθοδοσίας   επικουρικού προσωπικού   στο Νοσοκομείο Βέροιας

Δημήτρης Μαυρογιώργος: Διευθετήθηκε το θέμα της...

Για διευθέτηση του θέματος που προέκυψε στο...

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την μόλυνση της   Τάφρου 66 σήμερα στη γέφυρα Πολυπλατάνου

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την μόλυνση της Τάφρου...

-Ανοιχτό κάλεσμα σε τοπικές και πολιτικές Αρχές από...

Α. Τζιτζικώστας στην τελευταία συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου: «Με συνεννόηση,  σύνθεση και συνεργασία αυτά τα χρόνια καταφέραμε όλοι μαζί να πάμε τον τόπο μας μπροστά»

Α. Τζιτζικώστας στην τελευταία συνεδρίαση του...

«Σας ευχαριστώ όλους, συμπολίτευση και αντιπολίτευση,...

Τα Παιδιά της Άνοιξης ευχαριστούν

Τα Παιδιά της Άνοιξης ευχαριστούν

Ο Φιλανθρωπικός μη Κερδοσκοπικός Σύλλογος Γονέων &...

Προσωρινές Κυκλοφοριακές Ρυθμίσεις στη Δημοτική Κοινότητα Μελίκης

Προσωρινές Κυκλοφοριακές Ρυθμίσεις στη Δημοτική...

Από την Αστυνομική Διεύθυνση Ημαθίας ανακοινώθηκαν τα...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΡΘΡΩΝ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ # ΝΕΑ

Σχετικά άρθρα

Στην αίθουσα του Πολυμελούς Πρωτοδικειου Βέροιας έγινε στις 12 το πρωί η κλήρωση για την ανάδειξη του προέδρου του Κάτω Βερμίου (Σελίου). Στην κληρωτίδα μπήκαν τα ονόματα των Αντωνη Πιτουλια και Γιώργου...

Νεκρός από ανακοπή καρδιάς  διακομίσθηκε στο Νοσοκομείο Βέροιας, νωρίς το μεσημέρι, ο 60χρονος, συνταξιούχος  βεροιώτης, Απόστολος Χατζηλάμπρου. Το περιστατικό συνέβη στα Δικαστήρια της Βέροιας, όπου...

    Σε ανακοίνωση που εξέδωσε η διοίκηση του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου Σελίου ενημερώνει ότι είναι για το σαββατοκύριακο 12-13 Ιανουαρίου είναι σε πλήρη λειτουργία όλες οι πίστες και οι αναβατήρες...

Εκτροχιασμός τρένου που εκτελούσε το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Λάρισα σημειώθηκε σήμερα το πρωί στον σιδηροδρομικό σταθμό στο Πλατύ Ημαθίας.Σύμφωνα με ενημέρωση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ η αμαξοστοιχία 1591 εκτροχιάστηκε...