Ολοκληρώθηκε η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων με την συμμετοχή 6 σωματείων σε συνδιοργάνωση της ΟΧΕ με τον Δήμο Αρταίων, την Ε.Σ.Χ.ΒΔ.Ε., την Αναγέννηση Άρτας και τον Πρωτέα Άρτας.
Για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά το 2014, ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στις Νεάνιδες.
Η ομάδα του Αλέξανδρου Ταρινίδη, επικράτησε 25-23 του ΟΦ Νέας Ιωνίας στο κλειστό γυμναστήριο Άρτας, στο τελευταίο παιχνίδι της διοργάνωσης.
Αποτελέσματα
Δευτέρα 10 Απριλίου
Μέγας Αλέξανδρος- Φίλιππος 26-19 (14-7 ημχ.)
ΟΦΝ Ιωνίας- ΑΕΣΧ Πυλαίας 54-18 (26-8 ημχ.)
Βαθμολογίες Α΄ φάσης
Α’ όμιλος
- ΟΦΝΙ 4
- Αρίων Πτολεμαΐδας 2
- ΑΕΣΧ Πυλαίας 0
Β΄ όμιλος
- Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 4
- Φίλιππος Βέροιας 2
- ΑΕΠ Πανόραμα 0
Τρίτη 11 Απριλίου
Πανόραμα- Φίλιππος 22-30 (7-13 ημχ.)
Αρίων- ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-29 (16-12 ημχ.)
Μέγας Αλέξανδρος- Πανόραμα 24-20 (11-11 ημχ.)
ΟΦΝ Ιωνίας- Αρίων 43-28 (20-14 ημχ.)
Τετάρτη 12 Απριλίου
Θέσεις 5-6: ΑΣΧ Πυλαίας- ΑΕΠ Πανόραμα 28-30 (12-14 ημχ., 25-25 κ.α.) -παράταση-
Αρίων- Μέγας Αλέξανδρος 26-35 (8-21 ημχ.)
ΟΦΝΙ- Φίλιππος Βέροιας 30-23 (12-9 ημχ.)
Πέμπτη 13 Απριλίου
Αρίων- Φίλιππος 21-24 (12-11ημχ.)
ΟΦΝΙ- Μέγας Αλέξανδρος 23-25 (10-11 ημχ.)
Γ΄ όμιλος (τελική βαθμολογία Β΄ φάσης)
- Μέγας Αλέξανδρος 6
- ΟΦΝΙ 4
- Φίλιππος Βέροιας 2
- Αρίων 0
ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-24
Καλό ξεκίνημα αλλά και καλό τελείωμα είχαν τα κορίτσια του Φιλίππου και κατέκτησαν την 3η θέση παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο στο πρωτάθλημα νεανίδων που έγινε στην Άρτα. Στην καλύτερη 7άδα ως καλύτερη αριστερή ίντερ η Νικολέτα Καλμουκίδου του Φιλίππου
Τα πεντάλεπτα: 0-4, 1-6, 3-7, 5-9, 9-10, 12-11 (ημχ.), 13-13, 14-14, 15-18, 18-19, 19-21, 21-24
ΑΡΙΩΝ (Γιάννης Παπουλίδης): Γιόβη, Τσερέπη Δ. 5, Αθανασίου, Μάλγαρη, Νικολάου 6, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 1, Ζώρου 2, Τσανακτσίδου 2, Νικολαϊδου, Πουμπουλίδου, Παπαδοπούλου 5.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Κερλίδη 4, Νάτσο 1, Παππά, Νούλα, Ντόβα, Στεφανίδου 6, Μυλωνά, Θεοδοσοπούλου Σ., Νοχουσίδου Χ., Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 4, Καλμουκίδου 9, Γιαννακοβίτου, Νοχουσίδου Σ., Τσανασίδου, Ζαγκιβέρη.
Διαιτητές: Μπράμου- Καρυδάκης, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 3/3-3/3
All Star Team
ΜVP: Oλυμπία Ανδρίτσου (Μ. Αλέξανδρος)
Καλύτερη αμυντικός: Παναγιώτα Αργυροπούλου (ΟΦΝΙ)
Τερματοφύλακας: Αλίκη Μακρή (ΟΦΝΙ)
Αριστερή εξτρέμ: Μαρία Σεβδίλη (ΑΕΠ Πανόραμα)
Αριστερή ίντερ: Νικολέτα Καλμουκίδου (Φίλιππος Βέροιας)
Πλέι μέικερ: Ευγενία Διακογιάννη (ΟΦΝΙ)
Δεξιά ίντερ: Κατερίνα Μανιά (ΟΦΝΙ)
Δεξιά εξτρέμ: Ζωή Αμανατίδου (ΑΕΠ Πανόραμα)
Πίβοτ: Στέλλα Ζηνωνίδου (ΟΦΝΙ)